Stuart Peach odwiedził m.in. Akademię Wojsk Lądowych im. Sahajdacznego we Lwowie, gdzie spotkał się z głównodowodzącym SZ Ukrainy, generałem Rusłanem Chomczakiem.
Według strony ukraińskiej wizyta jest dowodem uwagi, z jaką NATO odnosi się do kwestii partnerstwa z Ukrainą. Podczas rozmów omówiono kwestie dotyczące reform w ukraińskiej armii i proces dostosowywania jej do standardów Sojuszu, jak również sytuację na wschodzie Ukrainy, w strefie Operacji Sił Połączonych, a także wokół granic Ukrainy, w tym związku z aktywnością Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wokół Ukrainy.
Równolegle, sytuacja wokół granic Ukrainy i działania Rosji były przedmiotem konsultacji w ramach NATO, realizowanych z inicjatywy USA. Wzięli w nich udział także przedstawiciele Kanady, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii.
W ocenie przedstawicieli Paktu działania Moskwy sprzyjają destabilizacji i powodują napięcia, które niweczą działania na rzecz deeskalacji, realizowane na mocy porozumienia z 27 lipca 2020 roku. NATO ostrzegło Rosję przed działaniami, które mogłyby doprowadzić do naruszenia granic Ukrainy oraz dalszego łamania porozumienia ws. wstrzymania ognia na Donbasie.
Wsparcie dla Ukrainy zadeklarowali w ostatnich dniach prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowach telefonicznych z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym.
W wyniku eskalacji walk na linii rozgraniczenia na Donbasie w ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło 11 ukraińskich żołnierzy. Z kolei Rosja prowadzi działania wokół granic Ukrainy, polegające na transporcie i koncentracji wojsk w celu przeprowadzenia sprawdzianów gotowości bojowej – głównie w ramach jednostek Południowego Okręgu Wojskowego, w tym na okupowanym Krymie. Liczba zgromadzonych sił jest oceniana na ok. 40 tys. żołnierzy w ramach 50 Batalionowych Grup Taktycznych.
Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,