sobota, 23 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Szef Komitetu Wojskowego NATO przybył z wizytą na Ukrainę
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Szef Komitetu Wojskowego NATO przybył z wizytą na Ukrainę

Share Button

Stuart Peach odwiedził m.in. Akademię Wojsk Lądowych im. Sahajdacznego we Lwowie, gdzie spotkał się z głównodowodzącym SZ Ukrainy, generałem Rusłanem Chomczakiem.

Według strony ukraińskiej wizyta jest dowodem uwagi, z jaką NATO odnosi się do kwestii partnerstwa z Ukrainą. Podczas rozmów omówiono kwestie dotyczące reform w ukraińskiej armii i proces dostosowywania jej do standardów Sojuszu, jak również sytuację na wschodzie Ukrainy, w strefie Operacji Sił Połączonych, a także wokół granic Ukrainy, w tym związku z aktywnością Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej wokół Ukrainy.

Równolegle, sytuacja wokół granic Ukrainy i działania Rosji były przedmiotem konsultacji w ramach NATO, realizowanych z inicjatywy USA. Wzięli w nich udział także przedstawiciele Kanady, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii.

W ocenie przedstawicieli Paktu działania Moskwy sprzyjają destabilizacji i powodują napięcia, które niweczą działania na rzecz deeskalacji, realizowane na mocy porozumienia z 27 lipca 2020 roku. NATO ostrzegło Rosję przed działaniami, które mogłyby doprowadzić do naruszenia granic Ukrainy oraz dalszego łamania porozumienia ws. wstrzymania ognia na Donbasie.

Wsparcie dla Ukrainy zadeklarowali w ostatnich dniach prezydent USA Joe Biden i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w rozmowach telefonicznych z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskym.

W wyniku eskalacji walk na linii rozgraniczenia na Donbasie w ciągu ostatnich dwóch tygodni zginęło 11 ukraińskich żołnierzy. Z kolei Rosja prowadzi działania wokół granic Ukrainy, polegające na transporcie i koncentracji wojsk w celu przeprowadzenia sprawdzianów gotowości bojowej – głównie w ramach jednostek Południowego Okręgu Wojskowego, w tym na okupowanym Krymie. Liczba zgromadzonych sił jest oceniana na ok. 40 tys. żołnierzy w ramach 50 Batalionowych Grup Taktycznych.

Na podstawie: pravda.com.ua, mil.in.ua,

Share Button

Czytaj również

Pocisk zestawu Neptun / Fot. Defence Express

Ukraińska armia atakuje kolejne cele na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach na dwa kolejne okręty na Morzu Czarnym oraz na …