poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na utrzymanie rozejmu na Donbasie
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy wyraził nadzieję na utrzymanie rozejmu na Donbasie

Share Button

Wołodymyr Zelensky poruszył kwestię utrzymania reżimu ciszy podczas spotkania z uczniami liceum wojskowego im. Iwana Bohuna w Kijowie z okazji przypadającego 14 października Dnia Obrońcy Ukrainy.

„Dziś jst osiemdziesiąty dzień od momentu, gdy ogłoszono przerwanie ognia. Nie zważając na próby jego zerwania, mam nadzieję że cisza na wschodzie Ukrainy będzie stabilną i stałą” – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że ewentualne zawarcie porozumienia pokojowego nie będzie oznaczało, że Ukraina przestanie dbać o swoją armię: finansowanie modernizacji sił zbrojnych ma pozostać jednym z priorytetów obecnej władzy. „”Dziś jesteśmy skoncentrowani na maksymalnym rozwoju ukraińskiej armii. Zwiększamy wydatki na sektor bezpieczeństwa i obronę Ukrainy, pracujemy dla wzmocnienia zdolności obronnych z naszymi międzynarodowymi partnerami” – powiedział prezydent Ukrainy.

Reżim wstrzymania ognia na Donbasie obowiązuje od 27 lipca tego roku. W tym czasie zmniejszyła się liczba incydentów i przypadków wymiany ognia, choć prorosyjscy bojownicy regularnie prowokują działania mające na celu zerwanie porozumienia: 12 października zanotowano 7 takich przypadków, 13 października – 6.

14 października na Ukrainie obchodzony jest Dzień Obrońcy Ukrainy, święto ustanowione 5 marca 2015 roku i aktualnie poświęcone przede wszystkim uczestnikom ATO/OOS, ale także nawiązującego do ukraińskich tradycji wojskowych w ogóle. To także Dzień Ukraińskich Kozaków oraz święto Opieki Matki Bożej.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …