środa, 1 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraińscy żołnierze rehabilitowani z inicjatywy polskiego przedsiębiorcy
121024808_3495480500498567_793672070415593456_n

Ukraińscy żołnierze rehabilitowani z inicjatywy polskiego przedsiębiorcy

Share Button

Od jesieni 2014 roku Ośrodek “Dobry Brat” w Osieku przyjął już niemal 300 rannych ukraińskich żołnierzy.

Wsparcie dla rannych jest prywatną inicjatywą Mariusza Markowskiego, który od lat 27 lat prowadzi firmę budowlaną na Ukrainie.

-Ukraina to dla mnie druga ojczyzna. Mam tu masę przyjaciół. To co się wydarzyło w 2014 boli mnie osobiście. Byłem pełen podziwu dla Ukraińców, którzy bez wahań poszli walczyć w obronie kraju.

Po rosyjskiej agresji na Donbas uznał, że nie może pozostać obojętnym na dramat rozgrywający się tuż obok. Uderzyło go, że choć tysiące młodych żołnierzy straciło zdrowie podczas walk, na Ukrainie praktycznie nie było wtedy żadnych państwowych programów skutecznej rehabilitacji dla nich.

Jako, że Pan Mariusz miał w Osieku swój ośrodek rekreacyjny (Dobry Brat. Centrum Rehabilitacyjno Rekreacyjne) postanowił rozpocząć bezpłatne przyjmowanie rannych.

– Widzimy realne efekty naszego wsparcia. To są historie rannych, którzy przyjeżdżali do Dobrego Brata o kulach, a wyjeżdżali już z laseczką. Po dwóch turnusach rehabilitacyjnych swobodnie chodzą. Mieliśmy chłopaka, któremu lekarze powiedzieli, że jego ręka nigdy nie będzie sprawna. Po trzech rehabilitacjach aż sam się zdziwiłem, gdy przy powitaniu podał mi zupełnie sprawną rękę. Inny chłopak przed przyjazdem do nas sądził, że już nigdy nie będzie chodził. Obecnie biega.

Jak podkreśla przedsiębiorca – przed przyjęciem rannego na turnus polscy specjaliści szczegółowo analizują jego karty medyczne. Priorytetem jest wybór osób, którym rehabilitacja może faktycznie pomóc w codziennym funkcjonowaniu.

Pan Mariusz Markowski zaznacza, że choć pomoc została przez niego zainicjowana, projekt nie udałby się bez wsparcia ogromnej grupy ludzi dobrej woli. Przy organizacji turnusu rannych za każdym razem pracuje wiele osób po obu stronach granicy. Pobyt żołnierzy w centrum rehabilitacyjno-rekreacyjnym „Dobry Brat” jest finansowany wspólnie przez właściciela ośrodka, jego przyjaciół, innych polskich przedsiębiorców prowadzących biznesy na Ukrainie (Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie/
), a także przez mniejszość ukraińską z Gdańska, Elbląga i Bartoszyc.

Obecnie ze względu na pandemię Covid-19 i utrudnienia graniczne, rehabilitacje się nie odbywają, ale jak zaznacza Mariusz Markowski – zostaną wznowione, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna się unormuje.

W 2016 roku Mariusz Markowski został uhonorowany odznaczeniem “Znak Honoru” przez Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy, zaś w 2018 – przez dowództwo ukraińskiej Gwardii Narodowej odznaką “Za współpracę” za pomoc w rehabilitacji żołnierzy.

Autor zdjęcia wykonanego podczas jednego z turnusów: Radoslaw Gryglas

Źródło: facebook.com

Wpis przygotowano w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci. „Multimedialna opowieść: Współcześni Polacy i osoby polskiego pochodzenia na Ukrainie”

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Pentagon: obrona przeciwlotnicza to kluczowa kwestia dla Ukrainy

Amerykański resort obrony zapowiedział, że kwestia dostaw jest najważniejszą sprawą omawianą w Ramstein. O planach …