piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / 100-lecie Bitwy Warszawskiej i akcja „Płomień Braterstwa”
"Płomień Braterstwa" w Sanoku / fot. polukr.net
"Płomień Braterstwa" w Sanoku / fot. polukr.net

100-lecie Bitwy Warszawskiej i akcja „Płomień Braterstwa”

Share Button

W dniach 13-15 sierpnia 2020 roku odbyły się obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 roku na przedpolach Warszawy.

W związku z rocznicą, 13 sierpnia w Warszawie odbyła się uroczystość nadania jednemu z miejskich skwerów imienia generała Marka Bezruczko. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich oraz ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

Marko Bezruczko (1893-1944) był generałem armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. W wojnie polsko-bolszewickiej w stopniu pułkownika, dowodził 6 Siczową Dywizją Strzelców Armii URL. 7 maja 1920 dowodzona przez niego 6 dywizja, wraz z wojskami polskimi zajęła Kijów. Dowodził również obroną Zamościa (w dniach 29-31 sierpnia) przed Armią Czerwoną, do momentu, w którym na pomoc miastu dotarły z Lwowa wojska gen. Hallera. Następnie generał Bezruczko i jego żołnierze uczestniczyli w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem.

Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce
Fot. Ambasada Ukrainy w Polsce

Z kolei 14 sierpnia o godzinie 18.00 w ponad trzydziestu miejscach w Polsce i siedmiu na Ukrainie odbyła się akcja pod nazwą „Płomień Braterstwa”. W jej ramach na grobach żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej w Polsce, którzy w 1920 roku walczyli wspólnie z żołnierzami polskimi przeciwko bolszewikom oraz na grobach żołnierzy polskich na Ukrainie zapalono znicze. Akcję zorganizowały polskie i ukraińskie środowiska harcerskie.

Fot. facebook.com/plomienbraterstwa
„Płomień Braterstwa” na Cmentarzu Wolskim w Warszawie / Fot. facebook.com/plomienbraterstwa

Na podstawie: facebook.com/Ambasada Ukrainy w Polsce, facebook.com/plomienbraterstwa

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

UE omówi nowy format współpracy otwarty także dla Ukrainy

O planach powołania nowej formuły współpracy poinformował przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. „Istnieje geopolityczna wspólnota, …