środa, 25 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Oświadczenie ministrów SZ Polski, Litwy i Ukrainy ws. sytuacji na Białorusi
Fot. mfa.gov.ua
Fot. mfa.gov.ua

Oświadczenie ministrów SZ Polski, Litwy i Ukrainy ws. sytuacji na Białorusi

Share Button

Ministrowie spraw zagranicznych trzech krajów skupionych w ramach „Trójkąta Lubelskiego” wydali wspólne ws. wydarzeń na Białorusi.

„Jako ministrowie spraw zagranicznych Trójkąta Lubelskiego wyrażamy głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji na Białorusi po wyborach prezydenckich i wzywamy do powstrzymania się od stosowania siły oraz zwolnienia zatrzymanych minionej nocy” – napisano w oświadczeniu.

Szefowie MSZ zwracają uwagę, że poszanowanie praw człowieka, a także demokracji i rządów prawa jest konieczne dla dalszego rozwoju niezależnej i suwerennej Białorusi, jaką trzy kraje wspierają. Wyrazili również przekonanie, że drogą dialogu można rozwiązać obecną sytuację z korzyścią dla narodu i państwa Białoruś. Równolegle, ministrowie zaoferowali mediację w ewentualnych rozmowach pomiędzy władzą a opozycją.

W Mińsku oraz wielu innych miastach Białorusi drugą noc trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów prezydenckich z niedzieli, 9 sierpnia. Według oficjalnych danych, wybory wygrał po raz kolejny Aleksander Łukaszenka z poparciem ok. 80% wyborców. Równolegle część opublikowanych protokołów z komisji wyborczych wskazuje na możliwe zwycięstwo Switłany Cichanouskiej.

Na podstawie: mfa.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ICTV

Zelensky: koniec wojny będzie w dyplomacji

Prezydent Ukrainy uważa, że wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą zakończy się szlakiem rozmów dyplomatycznych, ale …