poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę ws. COVID-19
Fot. DSNS
Fot. DSNS

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła ustawę ws. COVID-19

Share Button

Ukraiński parlament przyjął dokument nowelizujący szereg aktów prawnych w związku z koniecznością zapobiegania epidemii koronawirusa.

Przyjęte regulacje przewidują m.in. kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności w razie naruszenia zasad kwarantanny. „Naruszenie zasad kwarantanny przez obywateli pociągnie za sobą kary w wysokości od jednej do dwóch tysięcy minimalnych kwot dochodów” – napisano w przyjętym dokumencie. Kary dla osób na stanowiskach urzędniczych mają być kilka razy wyższe. Za umyślne działania sprzyjające rozszerzaniu się epidemii jest przewidziana kara od 6 miesięcy do 3 lat więzienia, jeśli działania takie spowodowałyby śmierć innych osób lub inne poważne straty – od 5 do 8 lat więzienia.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky stwierdził, iż celowym jest wprowadzenie zasad kwarantanny, które zabraniałyby zgromadzeń publicznych 10 lub więcej osób, włącznie ze zgromadzeniami o charakterze religijnym. Ponadto, w obwodach żytomierskim i czerniowieckim, gdzie zanotowano pierwsze przypadki zachorowań, może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny.

Zgodnie z decyzją rządu, 18 marca br. mają zostać zamknięte połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze pomiędzy głównymi miastami i obwodami Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …