sobota, 25 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na granicy polsko-ukraińskiej pracują trzy przejścia graniczne
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Na granicy polsko-ukraińskiej pracują trzy przejścia graniczne

Share Button

W związku z działaniami mającymi na celu ograniczenie epidemii koronawirusa, od 15 marca Polska, a od 16 marca Ukraina ograniczyły funkcjonowanie przejść granicznych. Działają tylko przejścia drogowe, ruch pieszy został całkowicie wstrzymany.

W obwodzie lwowskim działają przejścia Rawa Ruska-Hrebenne i Krakowiec-Korczowa (woj. podkarpackie), a w obwodzie wołyńskim – Jagodin-Dorohusk (woj. lubelskie).

Wjazd na Ukrainę jest możliwy dla obywateli tego kraju, osób posiadających prawo stałego lub tymczasowego pobytu, osoby będące małżonkami lub dziećmi obywateli Ukrainy, pracownicy misji dyplomatycznych, organizacji międzynarodowych i członkowie ich rodzin, kierowcy pojazdów obsługujących transport towarów, członkowie załóg. Nie mogą wjechać na terytorium Ukrainy cudzoziemcy i osoby bez obywatelstwa.

Do Polski mogą wjechać obywatele Polski, małżonkowie i dzieci obywateli RP, posiadacze Karty Polaka, członkowie misji dyplomatycznych i ich rodziny, cudzoziemcy posiadający prawo do stałego lub tymczasowego pobytu w Polsce, osoby pracujące  w Polsce oraz zajmujące się zawodowo transportem międzynarodowym.

Ograniczenia w ruchu w obu krajach mają potrwać przez co najmniej 10-14 dni.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kuleba, zwrócił się do strony polskiej z prośbą o wznowienie pracy przejścia granicznego w Medyce-Szegini wobec obecności tam dużej liczby obywateli Ukrainy, którzy nie mają możliwości przekroczenia granicy inną drogą. Jak na razie, od wczoraj, 15 marca, działa zaimprowizowane piesze przejście graniczne w Hrebennem, gdzie obywatele Ukrainy mogą przekraczać granicę.

Jak dotąd, na Ukrainie zarejestrowano 5 przypadków COVID-19, 1 osoba zmarła. W Polsce zanotowano 156 przypadków, 3 osoby zmarły.

Na podstawie: kmu.gov.ua, moz.gov.ua, twitter.com/MZ_GOV_PL, facebook.com/Granica / Кордон PL – UA

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Ukraina została partnerem inicjatywy Trójmorza

W Rydze trwa spotkanie liderów 12 krajów – członków inicjatywy Trójmorza i Ukrainy, którą zdalnie …