wtorek, 6 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Starcia na Donbasie; prezydent Ukrainy zwołuje RNBO
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Starcia na Donbasie; prezydent Ukrainy zwołuje RNBO

Share Button

O godzinie 4 rano we wtorek 18 lutego, w pobliżu miejscowości Zołote w obwodzie ługańskim siły prorosyjskie rozpoczęły ostrzał pozycji Sił Zbrojnych Ukrainy. W wyniku walk zginął co najmniej 1 ukraiński żołnierz, a 4 zostało rannych.

Walki trwały do godziny 9.00 czasu ukraińskiego. W ich trakcie strona prorosyjska zastosowała broń ręczną, granatniki różnych typów, a także moździerze, w tym o kalibrze 120mm (Zabronione porozumieniami z Mińska) oraz podjęła próbę natarcia na pozycje sił ukraińskich. Według komunikatu Dowództwa Operacji Sił Połączonych, wszystkie pozycje udało się utrzymać, a sytuacja jest pod kontrolą.

Prezydent Wołodymyr Zelensky nazwał działania prorosyjskich bojowników „próbą zerwania rozmów pokojowych”. Zwołał także posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Według deputowanej do Rady Najwyższej Ukrainy, Iryny Geraszczenko, na skutek walk strona ukraińska straciła dwa punkty oporu w rejonie walk. „Domagamy się informacji od ministra obrony” – powiedziała deputowana podczas wystąpienia w parlamencie.

Pięć lat temu, 18 lutego 2015 roku zakończyła się operacja wycofania wojsk ukraińskich z Debalcewa, gdzie od połowy stycznia 2015 roku trwały ciężkie walki z siłami rosyjskimi i separatystycznymi.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Premier RP złożył wizytę w Kijowie

W sobotę, 26 listopada 2022r., w stolicy Ukrainy obok Mateusza Morawieckiego pojawiła się także premier …