środa, 29 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Andrij Jermak został nowym szefem Biura Prezydenta Ukrainy
Андрій Єрмак супроводжує Зеленського на аудієнції в Папи Римського. Фото: facebook.com/Андрей Ермак
Андрій Єрмак супроводжує Зеленського на аудієнції в Папи Римського. Фото: facebook.com/Андрей Ермак

Andrij Jermak został nowym szefem Biura Prezydenta Ukrainy

Share Button

Prezydent Wołodymyr Zelensky zwolnił ze stanowiska szefa Biura Prezydenta Ukrainy (dawniej: Administracja Prezydenta Ukrainy) Andrija Bogdana i powołał na to stanowisko Andrija Jermaka, który dotychczas był doradcą głowy państwa.

Wszystkie trzy dokumenty dotyczące zwolnienia dotychczasowego szefa Biura, zwolnienia Andrija Jermaka z funkcjo doradcy i jego wyznaczenia na nowe stanowisko zostały podpisane przez prezydenta 11 lutego. Część mediów wskazywała na możliwość wystąpienia takiego scenariusza już dzień wcześniej. Powodem odwołania miał być konflikt pomiędzy A. Bogdanem a A. Jermakiem.

Jak wskazuje „Ukraińska Prawda”, od początku pełnienia swojej funkcji Andrij Bogdan zajmował się kwestiami politki wewnętrznej, a Andrij Jermak – kwestiami międzynarodowymi, w tym rozmowami z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, efektem czego była wymiana jeńców oraz spotkanie przywódców państw w formacie normandzkim. Konflikt miał wynikać m.in. z faktu, iż A. Jermak zaczął ingerować również w kwestie związane z polityką wewnętrzną i regionalną, m.in. wpływając na nominacje kierowników administracji obwodowych: w obwodach donieckim, ługańskim i mikołajewskim.

Zdaniem części komentatorów, wyznaczenie Andrija Jermaka na stanowisko szefa Biura Prezydenta oznacza „rosyjski scenariusz wydarzeń, a Kreml będzie znów miał wpływ na Bankową” – stwierdził b. minister infrastruktury, Wołodymyr Omelian (przy ul. Bankowej znajduje się siedziba Biura Prezydenta Ukrainy – przyp. polukr.net).

Andrij Jermak urodził się 21 listopada 1971 roku w Kijowie. Z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył studia w Instytucie Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenko w Kijowie. Jest założyciel firmy Garnet International Media Group, producentem filmowym i członkiem Europejskiej Akademii Filmowej. Od 21 maja 2019 roku pełnił funkcję doradcy prezydenta Ukrainy, od października 2019 roku jest także członkiem rady nadzorczej koncernu Ukrobronoprom.

Na podstawie: president.gov.ua, pravda.com.ua, facebook.com/Андрій Смолій, facebook.com/volodymyr.omelyan, eurosolidarity.org

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …