poniedziałek, 8 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Minister Kultury Ukrainy potwierdził zamiar odblokowania polskich prac ekshumacyjnych na Ukrainie
Джерело: facebook.com/Borodyanskiy.Volodymyr
Джерело: facebook.com/Borodyanskiy.Volodymyr

Minister Kultury Ukrainy potwierdził zamiar odblokowania polskich prac ekshumacyjnych na Ukrainie

Share Button

Podczas spotkania z ambasadorem RP na Ukrainie Bartoszem Cichockim, minister kultury, młodzieży i sportu Ukrainy Wołodymyr Borodiański potwierdził, że ograniczenia prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych dla polskich na Ukrainie zostaną zniesione. Ograniczenia te obowiązywały od 2017 roku i zostały wprowadzone w reakcji na zburzenie pomnika Hruszowicach.

„Ze swojej strony potwierdziłem oświadczenie prezydenta Ukrainy o zdjęciu ograniczeń dla prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. W związku z tym otrzymałem od ambasadora list z prośbą o nadanie odpowiednich pozwoleń i obiecałem możliwie szybko nadesłać odpowiedź” – napisał na Facebooku ukraiński minister dodając, że strona ukraińska będzie wspierać wznowienie prac. Wyraził także nadzieję na współpracę z polskim Ministerstwem Kultury i IPN w kwestii odbudowy ukraińskich miejsc pamięci w Polsce.

Według Ołeksandra Zinczenko, historyka i publicysty „Historycznej Prawdy”, strona polska przez wiele lat nie wykonywała swoich zobowiązań wynikających z porozumienia pomiędzy rządami Polski i Ukrainy o ochronie miejsc pamięci i pochówku ofiar wojny i represji politycznych, która została podpisana w 1994 roku. W latach 2014-17 zanotowano 17 przypadków aktów wandalizmu wobec ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, które odnoszą się do wspomnianego porozumienia.

Nа podstawie: facebook.com/Borodyanskiy.Volodymyr, istpravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Rosja planuje przeprowadzić „referendum” na okupowanych terytoriach Ukrainy do 15 września

Od wybuchu wojny na pełną skalę, która przyniosła rosyjską okupację w kilku obwodach Ukrainy, Siłom …