piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na Zakarpaciu i Wołyniu trwają Dni Dobrosąsiedztwa
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

Na Zakarpaciu i Wołyniu trwają Dni Dobrosąsiedztwa

Share Button

Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa rozpoczęły się od międzynarodowej konferencji pt. „II Karpackie Dni Dobrosąsiedztwa – spotkanie regionów karpackich” w wiosce Muczne w województwie podkarpackim, a wołyńskie – od otwarcia mostu i rozpoczęcia pracy tymczasowego przejścia granicznego na rzece Bug.

Uczestnicy międzynarodowej konferencji spotkali się w Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem, gdzie mowa była o problemach regionów górskich. Podczas konferencji prezentowane są projekty mające na celu aktywizację i zwiększenie dostępności regionu karpackiego, także w ramach Strategii Karpackiej jako koncepcji rozwoju makroregionu Europy Środkowej i Wschodniej. W konferencji biorą udział m.in. marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Lenart, szef zakarpackiej administracji obwodowej Ihor Bondarenko, p.o. szefa zakarpackiej rady obwodowej Josif Borto. W ramach wydarzenia odbędą się także spotkania na granicy polsko-ukraińskiej oraz wydarzenia kulturalne.

Na potrzeby Dni Dobrosąsiedztwa uruchomiono na trzy dni piesze przejście graniczne Łubnia-Wołosate.

Z kolei w dniach 9-11 sierpnia w obwodzie wołyńskim i województwie lubelskim odbywają się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa. Ich program obejmuje m.in. spływ barkami po rzece Bug, bieg przełajowy i zawody sportowe. Na potrzeby wydarzenia zbudowano most pontonowy i uruchomiono przejście graniczne w wiosce Adamczuki.

Na podstawie: carpathia.gov.ua, shaadm.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Reuters

Obrońcy huty Azowstal zostali ewakuowani na tereny tymczasowo okupowane przez Kreml – Prokurator Generalny Rosji chce ich osądzenia

Kolejna trudna noc dla Ukrainy. Ukraińskich wojskowych, którzy bronili huty Azowstal w Mariupolu, wywieziono z …