czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / UKRSPECEXPORT i Bakyar Defence stworzyły wspólne przedsiębiorstwo
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

UKRSPECEXPORT i Bakyar Defence stworzyły wspólne przedsiębiorstwo

Share Button

Ukraińska firma wchodząca w skład państwowego koncernu UKROBRONOPROM i tureckie przedsiębiorstwo Baykar Defence zajmujące się produkcją samolotów bezzałogowych stworzyły wspólny podmiot, który będzie zajmował się produkcją bezzałogowców i amunicji precyzyjnej.

Zadaniem nowo powstałej firmy będzie połączyć możliwości sektorów obronnych obu krajów dla celów projektowania i produkcji nowych typów uzbrojenia dla własnych sił zbrojnych. Pozwoli to odejść od typowych kontraktów zakupowych na rzecz bardziej synergicznej współpracy.

Jednym z pierwszych zadań ma być opracowanie nowego samolotu bezzałogowego, który będzie mógł wypełniać zadania rozpoznawcze na wysokim pułapie, jak również prowadzić operacje uderzeniowe. Projekt zakłada opracowanie maszyny z wykorzystaniem materiałów kompozytowych, technologii cyfrowych i silników produkcji ukraińskiej. Maszyna ma być zdolna do przenoszenia uzbrojenia o masie większej niż wykorzystywane obecnie samoloty szturmowe (np. Su-25).

Aktualnie Ukraina i Turcja realizują wspólne projekty w sferze bezzałogowców, opracowania projektu samolotu transportowego, systemów aktywnej obrony dla pojazdów opancerzonych i systemów radiolokacyjnych.

Rozmowy ws. rozszerzenia współpracy turecko-ukraińskiej odbyły się w związku z wizytą w Turcji prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zelenskiego. W ramach wizyty odbyła się m.in. prezentacja możliwości i ośrodka badań naukowo-technicznych firmy Baykar Aerospace and Defence. W styczniu br. Ukraina zakupiła od Turcji sześć samolotów bezzałogowych Bayraktar TB2.

Defence-ua.com

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …