wtorek, 29 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kolejna grupa ukraińskich żołnierzy wyjechała na rehabilitację do Polski
Фото: Володимир Скоростецький / Регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Львів)
Фото: Володимир Скоростецький / Регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Львів)

Kolejna grupa ukraińskich żołnierzy wyjechała na rehabilitację do Polski

Share Button

25 żołnierzy różnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, rannych w czasie walk na wschodzie kraju przejdzie kilkutygodniową rehabilitację w miejscowości Osiek. To już dziesiąta grupa, która zostanie objęta opieką przez organizację „Dobry brat”.

Pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy trafiła na rehabilitację do Osieka jesienią 2014 roku. W ciągu czterech lat funkcjonowania programów leczenia i rehabilitacji przez ośrodek w Polsce przewinęło się ponad 200 żołnierzy. Było to możliwe dzięki życzliwości Mariusza Markowskiego, współwłaściciela ośrodka rekreacyjno-rehabilitacyjnego „Dobry brat”, położonego w województwie pomorskim. Centrum specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi oraz układu ruchu.

Początkowo na rehabilitację kierowano pozostających w służbie wojskowych, obecnie także zwolnionych z armii. Na wstępnym etapie na leczenie trafiali głównie żołnierze jednostek powietrznodesantowych i specjalnych, jako najliczniej zaangażowanych w działania na Donbasie, z czasem – również z innych formacji Wojsk Lądowych, a także Gwardii Narodowej, Służby Przygranicznej Ukrainy, formacji ochotniczych, a także cywilni wolontariusze.

Wartość leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym to suma ok. 20 tys. hrywien za dobę pobytu jednej osoby. Co istotne, w czasie pobytu zapewniana jest także opieka psychologiczna.

Na podstawie: materiały Regionalnego Centrum Medialnego Sił Zbrojnych Ukrainy we Lwowie

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …