sobota, 23 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Kolejna grupa ukraińskich żołnierzy wyjechała na rehabilitację do Polski
Фото: Володимир Скоростецький / Регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Львів)
Фото: Володимир Скоростецький / Регіональний медіа-центр Міністерства оборони України (м. Львів)

Kolejna grupa ukraińskich żołnierzy wyjechała na rehabilitację do Polski

Share Button

25 żołnierzy różnych jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy, rannych w czasie walk na wschodzie kraju przejdzie kilkutygodniową rehabilitację w miejscowości Osiek. To już dziesiąta grupa, która zostanie objęta opieką przez organizację „Dobry brat”.

Pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy trafiła na rehabilitację do Osieka jesienią 2014 roku. W ciągu czterech lat funkcjonowania programów leczenia i rehabilitacji przez ośrodek w Polsce przewinęło się ponad 200 żołnierzy. Było to możliwe dzięki życzliwości Mariusza Markowskiego, współwłaściciela ośrodka rekreacyjno-rehabilitacyjnego „Dobry brat”, położonego w województwie pomorskim. Centrum specjalizuje się w rehabilitacji pacjentów z problemami ortopedycznymi i neurologicznymi oraz układu ruchu.

Początkowo na rehabilitację kierowano pozostających w służbie wojskowych, obecnie także zwolnionych z armii. Na wstępnym etapie na leczenie trafiali głównie żołnierze jednostek powietrznodesantowych i specjalnych, jako najliczniej zaangażowanych w działania na Donbasie, z czasem – również z innych formacji Wojsk Lądowych, a także Gwardii Narodowej, Służby Przygranicznej Ukrainy, formacji ochotniczych, a także cywilni wolontariusze.

Wartość leczenia w ośrodku rehabilitacyjnym to suma ok. 20 tys. hrywien za dobę pobytu jednej osoby. Co istotne, w czasie pobytu zapewniana jest także opieka psychologiczna.

Na podstawie: materiały Regionalnego Centrum Medialnego Sił Zbrojnych Ukrainy we Lwowie

Share Button

Czytaj również

Pocisk zestawu Neptun / Fot. Defence Express

Ukraińska armia atakuje kolejne cele na Krymie

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o atakach na dwa kolejne okręty na Morzu Czarnym oraz na …