czwartek, 30 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / USA: Javeliny już na Ukrainie
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

USA: Javeliny już na Ukrainie

Share Button

Amerykańskie władze potwierdziły, że pierwsze dostawy pocisków przeciwpancernych Javelin dotarły już na Ukrainę.

Decyzja w tej sprawie została podjęta w grudniu 2017 roku. Docelowo, Ukraina ma otrzymać 37 wyrzutni pocisków FGM-148 Javelin i zapas 210 pocisków. Jak wynika z informacji ukraińskich mediów, pierwsza dostawa została zrealizowana 6 kwietnia 2018 roku. Nie jest wykluczone, że kolejna przybyła na Ukrainę na pokładzie samolotu transportowego C-17, który 1 maja 2018 roku wylądował na lotnisku w Kijowie.

Zostały już przeprowadzone pierwsze próbne strzelania z wykorzystaniem nowych wyrzutni. Kilka sztuk miało trafić także do strefy ATO (od 30 kwietnia – Operacji Sił Połączonych), choć jak wynika z wcześniejszych ustaleń ich użycie bojowe byłoby możliwe w wypadku zmasowanego użycia przez stronę rosyjską sprzętu pancernego w celach ofensywnych. Jak na razie jednak, dowódca OOS stwierdził, że zestawy tego typu nie znajdują się na wyposażeniu podległych mu jednostek wojskowych.

Administracja amerykańska podkreśla, że dostarczona broń ma charakter defensywny, a jej użycie będzie możliwe jedynie „w samoobronie”, tj. w wypadku zmasowanego użycia sprzętu pancernego przez prorosyjskich separatystów. Z kolei według Rosji, potępiającej działania władz USA, dostawy te przyczynią się do eskalacji konfliktu na Donbasie.

Na podstawie: defence-blog.com,

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: Rosję trzeba zmusić do rozmów z Ukrainą

Według polskiego prezydenta żaden kraj Europy Wschodniej nie może pozostać neutralnym wobec działań Rosji na …