piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Do Polski wyjeżdża coraz więcej wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy
Джерело: meridian-consulting.lu
Джерело: meridian-consulting.lu

Do Polski wyjeżdża coraz więcej wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy

Share Button

Blisko 70% ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce zajmuje się pracami, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Jednak badacze polskiego rynku pracy wskazują, że z każdym rokiem przyjeżdża coraz więcej wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy – informuje Wiktoria Szum, manager ds. projektów firmy PBN Hill+Knowlton Strategies.

Według dostępnych danych, aktualnie tylko 5% obywateli Ukrainy w Polsce wykonuje wykwalifikowane prace, natomiast blisko 70% pracuje na budowach, w zakładach produkcyjnych, itp., wykonując zlecone zadania po krótkim instruktażu. Poziom ich dochodów waha się od 800 d o 2000 złotych miesięcznie. Jednak do Polski przyjeżdża coraz więcej Ukraińców, którzy mogą obejmować stanowiska specjalistyczne i kierownicze, gdzie wynagrodzenia stanowią przeciętnie 6500-8000 złotych na miesiąc.

Średnia płaca w Polsce w grudniu 2017 roku wyniosła ponad 5000 zł i wykazuje tendencję wzrostową.

Według ostatnich danych opublikowanych przez NBP, corocznie Ukraińcy zarabiają w Polsce ok. 8 mld złotych, z czego ok. 5 mld wysyłają na Ukrainę.

„W ciągu ostatniego roku sumy i liczba przekazów z Polski na Ukrainę przez serwis TransferGo wzrosła o ponad 100%” – komentuje Magnus Olbi, dyrektor ds. marketingu firmy TransferGo.

Na podstawie: forsal.pl, hkstrategies.com,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …