sobota, 15 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Sondaż: do ukraińskiego parlamentu może wejść 7 partii politycznych
Джерело: lenta-ua.net
Джерело: lenta-ua.net

Sondaż: do ukraińskiego parlamentu może wejść 7 partii politycznych

Share Button

Gdyby wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się w grudniu 2017 roku, poparcie umożliwiające wejście do Rady Najwyższej uzyskałoby siedem partii politycznych: Batkiwszczyna (11%), Blok Petra Poroszenko-Solidarność (9%), Za życie (9%), Hromadska pozycja (7%), Samopomoc (7%), Blok Opozycyjny (6%) i Partia Radykalna Olega Liaszko (6%).

Sondaż został przeprowadzony przez Fundację Inicjatyw Demokratycznych wspólnie z Centrum Razumkowa.

Jak wynika z danych, ponad 17% wyborców nie było w stanie wskazać siły politycznej, którą są skłonni poprzeć na wyborach. Zamiar udziału w wyborach wyraziło 65% badanych, przeciwny – 21%. Ponad 14% badanych pozostało niezdecydowanymi.

Z kolei gdyby wybory prezydenckie odbyły się w grudniu 2017 najwięcej głosów otrzymałaby Julia Tymoszenko (12%) oraz obecnie urzędujący prezydent, Petro Poroszenko (10%). Kolejne miejsca w pierwszej turze zajęliby Anatolij Hrycenko (8%), Wadym Rabinowycz (8%), Oleg Liaszko (5%) i Jurij Bojko (5%) oraz Andrij Sadowyj (5%). Zamiar udziału w wyborach prezydenckich zadeklarowało 67% ankietowanych.

Badanie przeprowadzono w dniach od 15 d 19 grudnia 2017 roku we wszystkich obwodach Ukrainy z wyjątkiem Krymu i okupowanej części obwodów donieckiego i ługańskiego na grupie 2004 osób powyżej 18 roku życia.

Na podstawie: dif.org.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …