czwartek, 29 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Lublinie wydano książkę sensoryczną po ukraińsku
Фото: facebook.com/pg/JasneStrony
Фото: facebook.com/pg/JasneStrony

W Lublinie wydano książkę sensoryczną po ukraińsku

Share Button

W książce znalazł się wiersz polskiego poety Leopolda Staffa pt. „Gwiazda”. Książkę przygotowały Bożena Kazanowska i Aneta Dmitruk – pisze na swojej stronie Fundacja „Jasne Strony”.

Książkę przygotowała ogólnopolska biblioteka książek z alfabetem Braila, która działa przy Fundacji „Jasne Strony”. Projekt książki w świątecznym wydaniu został przygotowany przez Bożenę Kazanowską, a tłumaczenie ukraińskiej wersji przez Anetę Dmitruk. Obie autorki pracują w Specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym im. prof. Zofii Senkowskiej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością w Lublinie.

Książkę przygotowano dla dzieci z wadami wzroku, posługujących się językiem ukraińskim, które mieszkają w Polsce. Zawiera m.in. fakturowane ilustracje i drukowany tekst napisany alfabetem Braila. Książki są dostępne w bibliotece ośrodka.

Leopold Staff – polski poeta, dramaturg i tłumacz. Urodził się we Lwowie, gdzie mieszkał na ulicy Skarbińskiej (obecnie ul. Łesi Ukrainki) do 1913 roku. Następnie, do 1939 roku zamieszkiwał an ul. Piekarskiej 15. Okres pierwszej wojny światowej spędził w Charkowie, z kolei w czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie.

Na podstawie: facebook.com/JasneStrony, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Ukraina może używać zachodniej broni w regionach gdzie przeprowadzono „referendum”

Sekretarz stanu USA odniósł się do kwestii głosowań, jakie w dniach 23-27 września odbyły się …