piątek, 21 czerwiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Nowa Dęba: zakończenie Wielonarodowego Ćwiczenia MAPLE ARCH 2017
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Nowa Dęba: zakończenie Wielonarodowego Ćwiczenia MAPLE ARCH 2017

Share Button

W dniu 16 listopada 2017r. na terenie ośrodka poligonowego w Nowej Dębie (Polska) odbyła się ceremonia zakończenia ćwiczenia MAPLE ARCH 2017 (EX MA17). W czasie ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo szkoliły się dowództwa i sztaby z Litwy, Polski i Ukrainy, przy wsparciu doradców z Kanady. Uczestnicy, przed którymi postawiono szereg zadań doskonalili pracę sztabów i poszczególnych dowództw w prowadzeniu operacji wymuszania pokoju. Ćwiczenia MAPLE ARCH odbywają się co roku od 1999 roku a państwem gospodarzem jest każdorazowo inny kraj.

“Ćwiczenie MAPLE ARCH 2017 było wyzwaniem dla oficerów dowództw i sztabów batalionów z Litwy, Polski i Ukrainy w obszarze prowadzenia operacji wymuszania pokoju w oparciu o dynamiczny wielopłaszczyznowy scenariusz. MAPLE ARCH to coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe, które w tym roku było przygotowane i przeprowadzone przez Wielonarodową Brygadę przy współudziale armii kanadyjskiej. Ćwiczenie potwierdziło zgranie brygady, jednak wskazało również zagadnienia, które wymagają udoskonalenia. Największą korzyścią płynącą z ćwiczenia była możliwość budowania nowych zdolności na bazie doświadczenia żołnierzy czterech państw biorących udział w ćwiczeniu. Jestem szczególnie dumny z niesamowitej pracy wykonanej przez każdego żołnierza i zapewniam, że każdy z nich pogłębił swoje indywidualne umiejętności, co z pewnością przyniesie korzyści dla każdej nacji”.

Pułkownik dyplomowany Zenon Brzuszko, Dowódca LITPOLUKRBRIG (Polska)

“Gratulacje dla uczestników ćwiczenia MAPLE ARCH 2017 za dobrze wykonaną pracę. To wysoce dynamiczne przedsięwzięcie szkoleniowe rozwinęło się i wzmocniło relacje obronne pomiędzy uczestniczącymi krajami. Takie przedsięwzięcia szkoleniowe promują nasze wspólne wartości i interesy oraz stanowią wkład w międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo”.

Podpułkownik Eligijus Senulis, Szef Sztabu, LITPOLUKRBRIG (Litwa)

“Scenariusz Ćwiczenia MAPLE ARCH 2017 wymusił zastosowanie wojskowego procesu decyzyjnego w celu wzmocnienia zdolności operacyjnych naszych partnerów i sojuszników. Szkolenie zostało przeprowadzone metodycznie i zaobserwowaliśmy stałe doskonalenie w zakresie zastosowania procedur. Wraz z rozwojem ćwiczenia, problemy jakim musieli stawić czoła uczestnicy, stawały się coraz bardziej złożone i wymagały zbiorowej współpracy każdej z nacji, co było kluczowe dla powodzenia prowadzonych operacji”.

Pułkownik Dmytro Bratishko, Zastępca Kierownika Ćwiczenia (Ukraina), EX MA17

“Armia kanadyjska jest długoletnim uczestnikiem w tym wysoce dynamicznym i wielonarodowym środowisku szkoleniowym. Kanada była zaangażowana na każdym etapie planowania i wykonania. Naszą rolą jako doradców było wniesienie naszych doświadczeń w zakresie wojskowych procesów decyzyjnych. Ćwiczenie MAPLE ARCH 2017 było niezwykle cenne dla każdego żołnierza, nie tylko przez realizację szkolenia, ale także przez poznawanie nowych punktów widzenia naszych kolegów. Środowisko wojskowe ciągle się zmienia i poprzez wymianę pomysłów i zbiorowe rozwiązywanie problemów, jesteśmy lepiej przygotowani i stajemy się bardziej kompetentną armią”.

Podpułkownik Stephen Hale, Dowódca Kontyngentu Kanadyjskiego, EX MA17

Ołeksandr Gain, LITPOLUKRBRIG

DSC05327 DSC05335 DSC05358

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Niemcy przekażą Ukrainie 25% swoich systemów Patriot

Według ministra obrony Niemiec jest to maksymalna możliwa pomoc dla Ukrainy Wraz z dostawą trzeciego …