niedziela, 27 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Uruchomiono polsko-ukraińską stację ratownictwa na górze Pop Iwan
Джерело: facebook.com/PolishEmbassyKyiv
Джерело: facebook.com/PolishEmbassyKyiv

Uruchomiono polsko-ukraińską stację ratownictwa na górze Pop Iwan

Share Button

16 września br. dokonano otwarcia wspólnej, polsko-ukraińskiej górskiej stacji ratowniczej na górze Pop Iwan w obwodzie iwanofrankiwskim. Projekt odbudowy przedwojennego obserwatorium został sfinansowany przez stronę polską.

Od kilku lat trwają wspólne ćwiczenia polskich i ukraińskich ratowników górskich. W ramach projektu finansowanego przez MSZ RP polscy instruktorzy prowadzą szkolenia na górze Pop Iwan, gdzie zlokalizowana jest stacja ratownicza. Władze obwodu iwanofrankiwskiego sfinansowały 10 miejsc pracy dla ratowników górskich.

W budynku znajdującym się na górze Pop Iwan planowane jest również odbudowanie budynku obserwatorium astronomicznego, jak również budowa stacji meteorologicznej. Ma także powstać centrum badającej faunę i florę Karpackiego Parku Narodowego. Według ministra ds. ekologii Ukrainy, Wasyla Połujka, centrum naukowo-badawcze ma również działać na rzecz rozwoju współpracy transgranicznej w ramach badań i zwiększania atrakcyjności turystycznej masywu Czornohory. Projekt ten realizują wspólnie Uniwersytet Przykarpacki im. Wasyla Stefanyka w Iwanofrankiwsku i Uniwersytet Warszawski.

Obserwatorium na górze Pop Iwan, połozone na wysokości 2028 m n.p.m. działało w latach 1938-41. Po 1944 roku i początku rosyjskiej okupacji obserwatorium zostało zrujnowane, a po wojnie całkowicie opuszczone.

Na podstawie: facebook.com/PolishEmbassyKyiv, mon.gov.ua, menr.gov.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. obserwatormiedzynarodowy.pl

Ukraina musi przebiec swój dystans i nie należy jej przeszkadzać

Wojna jest trochę podobna do biegania: wygranie sprintu wymaga wybuchu energii w wyniku chwilowej koncentracji …