piątek, 31 marzec, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o oświacie
Фото: facebook.com/petroporoshenko
Фото: facebook.com/petroporoshenko

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę o oświacie

Share Button

Petro Poroszenko podpisał ustawę „O oświacie”, którą ukraiński parlament uchwalił 5 września 2017 roku.

„To jedna z najważniejszych reform, bo od żadnej innej reformy przyszłość Ukrainy nie zależy tak bardzo, jak od tej” – powiedział Poroszenko. Przypomniał, że ustawa zwiększa znaczenie języka ukraińskiego w procesie oświatowym, jak również zwrócił uwagę na konieczność utrzymania praw mniejszości narodowych. „Ukraina demonstrowała i nadal demonstruje taki sam stosunek do praw mniejszości narodowych, który odpowiada naszym międzynarodowym zobowiązaniom i standardom europejskim” – powiedział prezydent. Zwrócił się również do Ministerstwo Nauki i MSZ z apelem o przeprowadzenie niezbędnych konsultacji z krajami partnerskimi i Radą Europy.

Uchwalenie ustawy o oświacie zostało dwuznacznie przyjęte w kilku krajach europejskich. MSZ Polski wydał oświadczenie, w którym zapowiedział, że będzie obserwować wprowadzanie w życie ustawy, tak, by prawa mniejszości polskiej na Ukrainie pozostały zagwarantowane.

Z krytyką ustawa spotkała się z kolei w Rumunii na Węgrzech oraz ze strony prezydenta Mołdawii. Władze w Budapeszcie stwierdziły, że zapisy uderzają w prawa mniejszości węgierskiej na Ukrainie. Z kolei MSZ Rosji stwierdził, że głównym celem uchwalenia ustawy jest zmniejszenie praw mniejszości rosyjskiej na Ukrainie i rosyjskojęzycznych obywateli Ukrainy poprzez wprowadzenie „monolitycznego reżimu językowego”.

Na podstawie: president.gov.ua,  eurointegration.com.ua, mid.ru

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Prezydent USA w Kijowie: wojna Putina zmierza do porażki

20 lutego 2023 prezydent USA Joe Biden pojawił się z niezapowiedzianą wizytą w stolicy Ukrainy. …