poniedziałek, 25 październik, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Sąd wydał pierwszy wyrok ws. prowokacji w pobliżu granicy z Polską
Фото: Варта1/Facebook
Фото: Варта1/Facebook

Sąd wydał pierwszy wyrok ws. prowokacji w pobliżu granicy z Polską

Share Button

Sąd rejonowy w Żółkwi w obwodzie lwowskim skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu studenta z Kijowa, który nagrywał na wideo akcję zorganizowaną w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej 29 marca br.

Wyrok został wydany z artykułu penalizującego działania przeciwko integralności terytorialnej Ukrainy. Zagraża za to do pięciu lat więzienia, jednak wzięto pod uwagę fakt współpracy oskarżonego z organami ścigania w czasie śledztwa. Miał on umówić się z osobami organizującymi akcję na dokonanie nagrania działań, realizowanych w dniu 29 marca w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej. W tym dniu oskarżony kierował pracą fotoreporterów i operatorów kamer, którzy nagrywali przebieg akcji, a następnie umieścił jej zapis na specjalnie dla tego celu stworzonej stronie na Facebooku.

To pierwszy wyrok w tej sprawie. W areszcie śledczym na wyroki oczekuje jeszcze cztery osoby, które zorganizowały zgromadzenie, w którym wzięło udział ponad 200 osób, które podając się za członków mniejszości polskiej występowali przeciwko rzekomym represjom wobec Polaków na Ukrainie. Każdy z uczestników otrzymał za udział w zgromadzeniu ok. 200 UAH.

Na podstawie: zaxid.net

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij, polukr.net

W grudniu Ukrzaliznicja uruchomi dodatkowe połączenia z Lwowa

Koleje Ukraińskie planują zmiany w rozkładzie jazdy pod koniec bieżącego roku. Mają się pojawić także …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.