sobota, 3 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / W Starobielsku uczczono pamięć polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku
Фото: facebook.com/helen.zibert
Фото: facebook.com/helen.zibert

W Starobielsku uczczono pamięć polskich oficerów zamordowanych w 1940 roku

Share Button

W niedzielę, 23 kwietnia, a cmentarzu w Starobielsku w obwodzie ługańskim na Ukrainie odbyła się uroczystość złożenia kwiatów pod pomnikiem polskich oficerów zamordowanych przez NKWD.

Akcja została zainicjowana przez żołnierzy batalionu „Ajdar”. „Pamiętamy o tragedii, jaka miała miejsce w Katyniu i dziękujemy za waszą współpracę, pomoc i przyjaźń!” – powiedział podczas uroczystości przedstawiciel batalionu.

Na przełomie lat 30 i 40 XX wieku na terenie znajdującego się w Starobielsku klasztoru był zlokalizowany obóz, w którym przetrzymywano polskich żołnierzy – łącznie ponad 4000 osób. Zostali oni następne rozstrzelani przez NKWD w pobliżu Charkowa wiosną 1940 roku. Z kolei na cmentarzu w Starobielsku pochowano 48 żołnierzy, którzy zmarli podczas pobytu w obozie w Starobielsku na skutek ran i chorób. W 1994 roku ekspedycja naukowa zorganizowana przez Uniwersytet w Lublinie zidentyfikowała szczątki 48 wojskowych.

Łącznie, w kwietniu i maju 1940 roku na rozkaz Stalina, w Katyniu pod Smoleńskiem, w pobliżu Charkowa oraz w kilku innych miejscach rozstrzelano 22 tysiące polskich oficerów. Miejsce pochowania pięciu tysięcy z nich pozostaje do dziś nieustalonym.

Na podstawie: facebook.com/helen.zibert, radiosvoboda.org, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Premier RP złożył wizytę w Kijowie

W sobotę, 26 listopada 2022r., w stolicy Ukrainy obok Mateusza Morawieckiego pojawiła się także premier …

2 comments

  1. Szanowny Panie, komentarze nie są blokowane – jednak polityka redakcji zakłada publikowanie jedynie tych, które wnoszą coś do danego tematu. To nadal niestety mniejszość, wobec czego apelujemy niezmiennie do naszych Czytelników o większą staranność i przemyślenie wpisywanych w komentarzach treści – to także oszczędza nasz czas. Pozdrawiamy

  2. dziwne to blokowanie moich komentarzy 🙂
    przecież są jedynymi jakie się tu pojawiaj

    ale, co kraj to tradycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.