poniedziałek, 29 Listopad, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Sejmik województwa śląskiego uczci pamięć ofiar Akcji „Wisła”
Фото: prostir.pl
Фото: prostir.pl

Sejmik województwa śląskiego uczci pamięć ofiar Akcji „Wisła”

Share Button

Sejmik województwa śląsku przyjął uchwałę w sprawie oddania hołdu ofiarom czystek etnicznych w 70 rocznicę początku operacji „Wisła”.

Dokument uchwalono na sesji w dniu 25 kwietnia 2017 roku. „W 70 rocznicę tragicznych wydarzeń Sejmik Województwa Śląskiego uważa za konieczne uszanowanie pamięci ofiar czystek etnicznych i naruszeń praw człowieka. Los przesiedlonych Łemków i Ukraińców niech będzie ostrzeżeniem przeciwko stosowaniu przymusowej odpowiedzialności kolektywnej i polityki przymusowej asymilacji” – napisano w przyjętej uchwale.

W uchwale zwraca się również uwagę na fakt, iż przez filię obozu utworzonego w Jaworznie dla przesiedlanych w ramach operacji „Wisła” przewinęło się ponad 4000 osób, z których ponad setka nie przeżyła wysiedlenia.

Decyzja w sprawie realizacji Akcji „Wisła” została podjęta przez prezydium Rady Ministrów 25 kwietnia 1947 roku. Operacja, oficjalnie realizowana przeciwko oddziałom Ukraińskiej Powstańczej Armii stała sie czystką etniczną wobec osób narodowości łemkowskiej i ukraińskiej.

Na podstawie: sejmik.slaskie.pl, prostir.pl

Share Button

Czytaj również

Początek protestów "Rewolucji Godności". Lwów, 22.11.2013r. Fot. polukr.net

Na Ukrainie odbywają się uroczystości rocznicy początku Rewolucji Godności

W 2013 roku protesty rozpoczęły się po oświadczeniu ówczesnego premiera Ukrainy, Mykoły Azarowa, o odmowie …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.