środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina rozwija projekty budowy pocisków manewrujących
Fot. defence-ua.com
Fot. defence-ua.com

Ukraina rozwija projekty budowy pocisków manewrujących

Share Button

O konieczności wdrożenia masowej produkcji pocisków manewrujących oraz rakietowych kompleksów operacyjno-taktycznych jako podstawy sił powstrzymywania napisał dyrektor Centrum Badań nad Armią, Konwersją i Rozbrojeniem, Walentyn Badrak.

Według Walentyna Badraka, ukraińskie firmy sektora obronnego z powodzeniem modernizują posiadane kompleksy rakietowe – zarówno przeciwlotnicze jak i zestawy MLRS (m.in. w ramach programu „Olcha/Wilcha”). Ukraina posiada techniczne możliwości produkowania pocisków manewrujących o zasięgu do 1500 km.

„Bezsprzecznie, trzeba wprowadzić rakiety skrzydlate do produkcji, podobnie jak rakietowe kompleksy operacyjno-taktyczne (ukr. оперативно-тактичний ракетний комплекс – ОТРК). Rozmieszczenie ich na mobilnych wyrzutniach, a w przyszłości także na okrętach Sił Morskich Ukrainy pozwoliłoby na objęcie kontrolą całości akwenu Morza Czarnego. To, w połączeniu z posiadaniem podobnych systemów do zastosowania na lądzie, pozwoliłoby na stworzenie sił powstrzymujących potencjalnego przeciwnika przed agresją” – powiedział W. Badrak.

Ekspert zwrócił uwagę m.in. na działania Polski, która uzyskała zgodę na zakup w USA kolejnych 70 pocisków JASSM-ER. Podobne działania prowadzi Turcja, planuje je również Łotwa.

W dniach 1-2 grudnia w obwodzie chersońskim prowadzone były testy przeciwlotniczych pocisków rakietowych średniego zasięgu S-300PS, które spotkały się z groźbami ze strony Rosji. Z kolei jeszcze w tym roku planowane są próbne odpalenia pocisków zestawu rakietowego „Grom”. Trwają również prace projektowe nad pociskiem manewrującym w formie rakiety skrzydlatej.

Na podstawie: defence-ua.com

wp_20161013_10_47_58_pro wp_20161013_10_48_07_pro

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Wiktor Janukowycz zaskarża usunięcie go ze stanowiska prezydenta

Przebywający w Rosji były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz złożył w sądzie w Kijowie wniosek o …

One comment

  1. Polska powinna zakupić na Ukrainie kilka patentów na systemy rakietowe ale pod warunkiem ich pełnej produkcji w Polsce. Ukraina jest w potrzebie więc sprzedała by je taniej niż kupno z Zachodu lub USA a z drugiej strony Ukraina mogła by w razie potrzeby mieć części zamienne z Polski. Niestety i Ukrainie i Polsce brakuje nowoczesnego lotnictwa. Te kilkadziesiąt samolotów, które ma Polska wystarczyło by na 2-3 dni walki. Polska powinna mieć minimum 250-300 w miarę nowoczesnych samolotów. Wystarczą takie średniej klasy (używane F – 15, F- 16, czy Gipppeny). Jakiś czas temu mieliśmy podobno razem z Ukrainą wyprodukować samolot Grot II ale jakoś o tym przycichło. Może jest tak jak z naszym nowoczesnym i niewidzialnym czołgiem o nazwie zdaje się PL 01 Concept.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.