poniedziałek, 20 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Strefa ATO w listopadzie: nadal niespokojnie
Fot. Volunteer Info
Fot. Volunteer Info

Strefa ATO w listopadzie: nadal niespokojnie

Share Button

Pomimo trwającego od dłuższego czasu procesu rozwiązywania konfliktu na Donbasie, nadal nie są realizowane postanowienia będące rezultatami spotkań w Mińsku.

Chociaż w trakcie ostatniego spotkania Ministrów Spraw Zagranicznych „Normandzkiej Czwórki” w Mińsku nie udalo się uzgodnić „mapy drogowej” oraz porozumieć się w kwestiach wymiany jeńców wojennych oraz co do osiągnięcia porozumienia politycznego w kwestii wyborów na Donbasie, Ukraina ma nadzieję, że te sprawy te zostaną rozwiązane podczas kolejnego spotkania w Mińsku.

Pomimo wysiłków na rzecz rozwiązania konfliktu w ramach procesu mińskiego, sytuacja we wschodniej Ukrainie pozostaje napięta. Wycofania sił w Stanicy Ługańskiej, które zostało uzgodnione przez strony w październiku tego roku, nie udało się zrealizować z powodu systematycznych ataków bojowników.

Prorosyjscy terroryści nadal naruszają porozumienia zawarte w Mińsku i utrudniają działalność Specjalnej misji obserwacyjnej OBWE w strefie konfliktu, nie dopuszczając obserwatorów do miejsc rozgraniczenia i przechowywania uzbrojenia. Ale nawet w tych warunkach, Specjalna misja obserwacyjna OBWE w listopadzie zanotowała najwyższą liczbę ostrzałów w strefie ATO od początku konfliktu na wschodzie Ukrainy – ponad 500.

Zgodnie z opinią Sztabu ATO, najbardziej napięta sytuacja utrzymuje się na kierunku Mariupola (668 ataków). Jest to liczba większa, niż pod Ługańskiem (283) i Donieckiem (179). W wyniku tych działań w listopadzie zginęło 13 ukraińskich żołnierzy, a 78 zostało rannych.

Źródło: Volunteer Info

Share Button

Czytaj również

Fot. politico.com/getty images

Ukraina może otrzymać od USA system „Żelazna Kopuła”

Według informacji przedstawionych przez portal politico.com, Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie Ukrainie systemu „Żelazna Kopuła”, jaki …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.