wtorek, 7 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ekspert: modernizacja śmigłowców wspólnie z Ukrainą to dobry kierunek
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ekspert: modernizacja śmigłowców wspólnie z Ukrainą to dobry kierunek

Share Button

Zdaniem gen. bryg. pil. rez. Dariusza Wrońskiego, byłego szefa Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych, a obecnie prezesa Centrum Wdrożeniowo-Produkcyjnego ITWL, porozumienie z Ukrainą ws. modernizacji śmigłowców to słuszna decyzja.

„Jesteśmy zadowoleni, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i minister obrony Ukrainy podpisali dokument, który legitymizuje i uwiarygadnia polski przemysł w prowadzeniu rozmów oraz przygotowywaniu projektów polsko-ukraińskich” – powiedział gen. Dariusz Wroński w wywiadzie dla portalu Defence24.pl, odnosząc się do porozumienia, jakie zawarto pomiędzy Polską a Ukrainą w sprawie modernizacji śmigłowców Mi-8/17.

Według niego, głównym zainteresowaniem strony polskiej jest wymiana silników oraz modyfikacja elementów ich wyposażenia, co ma zapewnić im lepsze osiągi i wyższą moc jednostek napędowych. To z kolei pozwoli na zwiększenie zasięgu i pułapu, a także na zmniejszenie zużycia paliwa i umożliwienie realizacji większej liczby zadań w trudnych warunkach.

„Gdybyśmy dysponowali wiropłatami z silnikami, jakie oferuje w tej chwili ukraińska firma Motor Sicz, to mogłyby one bez żadnych problemów operować w Afganistanie czy w Iraku” – powiedział gen. Wroński, zwracając uwagę także na potencjalne możliwości modernizacji śmigłowców Mi-24, która ma miejsce na Ukrainie i która poprawia osiągi ukraińskich maszyn tego typu.

Na podstawie: defence24.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/dmytrokuleba

Szef MSZ Ukrainy: decyzja o agresji na Ukrainę leży „na stole” w Rosji

Według szefa MSZ Ukrainy Rosja poważnie rozważa możliwość otwartej agresji na Ukrainę, chociaż jak na …

One comment

  1. Polska powinna w trybie pilnym tj. w roku 2017-2018 wyremontować, zmodernizować i dozbroić wspólnie z Ukrainą wszystkie nasze Śmigłowce : Mi 8, Mi17, Mi24 i Sokoły a w tym czasie myśleć o zakupie lub budowie nowych śmigłowców. Być może kilka nowych śmigłowców dokupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.