czwartek, 2 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Członkowie Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej złożyli kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

Członkowie Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej złożyli kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim

Share Button

W sobotę, 3 grudnia, parlamentarzyści z Polski i Ukrainy złożyli kwiaty na Cmentarzu Orląt Lwowskich i przy pomnikach żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej oraz żołnierzy poległych na Donbasie.

We Lwowie odbyła się IX IX Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, w której wzięli udział posłowie, senatorowie oraz deputowani ukraińskiego parlamentu. Rozmowy dotyczyły kwestii związanych z konfliktem na Donbasie, bezpieczeństwem, dalszego rozwoju współpracy oraz kwestii historycznych w relacjach polsko-ukraińskich.

„Jesteśmy tu, by rozmawiać o współpracy, o tym, co jest możliwe do zrobienia, żeby stosunki polsko-ukraińskie, które są dla obu naszych państw bardzo ważne, rozwijać. Okazja jest szczególna, bo obchodzimy (w tym roku) ważne rocznice” – powiedział wicemarszałek Sejmu RP, Ryszard Terlecki.

„Rozumiemy problemy po stronie ukraińskiej, która buduje swoją tożsamość historyczną i niepodległościową, ale musimy stanowczo domagać się, aby ta część historii, która związana jest ze zbrodniami popełnionymi na Polakach, w tym na Wołyniu, stała się częścią historii Ukrainy, aby tego nie ukrywano, a przede wszystkim, aby tych, którzy uczestniczyli w zbrodniach, nie nazywano dziś bohaterami” – powiedział wicemarszałek Sejmu, odnosząc się do kwestii dyskusji wokół Zbrodni Wołyńskiej i innych problemów historycznych w relacjach obu państw.

Z kolei wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy, Oksana Syroid, dziękowała przedstawicielom strony polskiej za pomoc udzielaną w związku z konfliktem na Donbasie, w tym zwłaszcza posłance Małgorzacie Gosiewskiej, która była inicjatorką raportu o zbrodniach wojennych popełnionych na Donbasie przez Rosjan i prorosyjskich separatystów.

Na podstawie: PAP, fakty.interia.pl,

078 072 066 035 016 030

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/wikipedia

Szef RNBO: główne walki jeszcze przed nami

Oleksij Daniłow stwierdził, że żaden scenariusz w wojnie z Rosją nie jest obecnie wykluczony. „Przeszliśmy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.