sobota, 25 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Wielkie rosyjskie transporty wojskowe w 2017 roku: 4 tysiące wojskowych wagonów trafi na Białoruś
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Wielkie rosyjskie transporty wojskowe w 2017 roku: 4 tysiące wojskowych wagonów trafi na Białoruś

Share Button

Rosyjskie ministerstwo obrony zaplanowało na rok 2017 transport na Białoruś przeszło 80 razy więcej żołnierzy i sprzętu niż roku bieżącym. Oficjalnie jest to związane z rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami „Zapad-2017”. Białoruska opozycja obawia się ustanowienia ta terytorium kraju rosyjskiej kontroli militarnej lub przygotowań do agresji na Ukrainę, kraje bałtyckie czy Polskę.

Niepokojące informacje pochodzą z całkowicie jawnych dokumentów, dotyczących przetargów na usługi międzynarodowego transportu kolejowego. Jak podały białoruskie media, kontrakt na takie usługi z Rosji na Białoruś i z powrotem w roku 2016 dotyczył 50 wagonów a w 2015 było to 125 wagonów. Przetarg zaplanowany na rok 2017 dotyczy usług transportowych w wymiarze 4 126 wagonów. Jest to pond 83 razy więcej niż w roku mijającym roku.

Białoruski politolog Arsenij Siwicki alarmuje, iż mogą to być przygotowania do przejęcia militarnej kontroli nad terytorium kraju. Inne możliwości to planowana agresja na terytorium Ukrainy, krajów bałtyckich czy nawet Polski. Inni eksperci sugerują, że tematem ćwiczeń „Zapad-2017” będzie przerzut dużych mas wojska „w odpowiedzi na działania NATO” w związku z czym wielkie transporty ludzi i sprzętu zostaną przeprowadzone w tym czasie miedzy innymi droga kolejową.

Niezależnie od przyczyn, zarówno Polska jak i Ukraina oraz kraje bałtyckie nie mogą sobie pozwolić na zignorowanie faktu planowanego transportu na granice z jednym lub wszystkimi trzema wymienionymi kierunkami potencjalnej agresji sił wielkości szacowanej na co najmniej kilka brygad zmechanizowanych lub pancernych. Sytuacja ta w sposób niepokojący łączy się też ze wzmacnianiem w ostatnich miesiącach rosyjskiego arsenału w Kaliningradzie. Dotyczy to zwłaszcza pocisków manewrujących i balistycznych oraz systemów przeciwlotniczych.

Nie wiadomo dokładnie, czy przerzut wojsk będzie obejmował tylko podstawowe wyposażenie, czy także zapasy materiałowe pozwalające na realizację operacji innych niż zaplanowane manewry. Jak na razie trudno ocenić także, czy dostarczony na Białoruś sprzęt wojskowy powróci do Rosji czy pozostanie na miejscu na dłużej.

Paweł Pieski

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

S. Najew: Rosja może zacząć działania zbrojne w dowolnym momencie

Według dowódcy Operacji Sił Połączonych na Donbasie Rosja może w dowolnym momencie podjąć zakrojone na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.