sobota, 9 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Październik na Donbasie: sytuacja pozostaje napięta
Fot. Volunteer Info
Fot. Volunteer Info

Październik na Donbasie: sytuacja pozostaje napięta

Share Button

Pomimo trwającego procesu negocjacji w sprawie rozwiązania kryzysu we wschodniej Ukrainie, sytuacja na Donbasie nadal pozostaje napiętą.

Pod koniec września podczas rozmów w Mińsku, uzgodniono rozpoczęcie wycofywania wojsk od linii rozgraniczenia w miastach Zołote, Petriwske oraz w Stanicy Luganskiej. Proces ten mieli kontrolować przedstawiciele Specjalnej Misji Monitorującej OBWE.

Jak na razie jednak, wycofanie wojsk prowadzone jest wyłącznie w Petriwskim i Zołotym. W Stanicy Ługańskiej proces ten został zatrzymany przez stronę ukraińską z powodu ciągłych ostrzałów artyleryjskich miasta przez prorosyjskich bojowników.

20 października liderzy państw tzw. formatu normandzkiego zgodzili się przygotować do końca listopada br. tzw. mapę drogową realizacji porozumień mińskich. Jak na razie jednak uzgodnień wymagają stanowiska stron, w tym Kijowa, który domaga się tego, by “pod kontrolą Ukrainy powinno znaleźć się terytorium przechwycone przez bojowników po podpisaniu porozumienia Mińsk-1 we wrześniu 2014r.” – o czym poinformował szef MSZ Ukrainy, Pawło Klimkin. Z kolei Rosja domaga się przeprowadzenia wyborów na terytoriach okupowanych bez przywrócenia Ukrainie kontroli nad granicą,co również jest sprzeczne z warunkami, określonymi w porozumieniach z Mińska.

28 października przedstawiciel USA przy OBWE poinformował, że “Specjalna Misja Monitrująca OBWE zaobserwowała wypadki przerzucania broni oraz żołnierzy z Rosji na terytorium okupowanego Donbasu”.

W październiku prorosyjscy bojownicy przeprowadzili 1336 ataków na Siły Zbrojne Ukrainy. W wyniku ataków w zeszłym miesiącu zginęło 11 żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, a 112 zostało rannych.

Źródło: Volunteer Info

Share Button

Czytaj również

Fot. sejm.gov.pl

Nowy marszałek Sejmu przeprowadził rozmowę z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

Rozmowa szymona Hołowni i Rusłana Stefanczuka odbyła się za pośrednictwem Interetu. „To co stało się …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.