Rada Najwyższa Ukrainy negatywnie oceniła działania polskiego Sejmu i Senatu, dotyczące oceny wydarzeń II wojny światowej na Wołyniu.
Za przyjęciem postawonowienia Rady Najwyższej Ukrainy „W związku z uchwaleniem przez Sejm i Senat RP uchwał z dnia 7 lipca 2016 roku i 22 lipca 2016 roku co do oceny polsko-ukraińskiego konfliktu czasów II wojny światowej” głosowało 247 deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy.
W przyjętym dokumencie wskazno, że jednostronne działania i oceny polityczne wydarzeń historycznych tworzą wysokiem ryzyko powstania nowych konfliktów pomiędzy społeczeństwami i krajami oraz sprzyjają dalszej radykalizacji społeczeństw Polski i Ukrainy, co osłabia działania, mające na celu rozwój pozytywnych relacji Polski i Ukrainy.
Rada Najwyższa zaznaczyła również, że przyjęcie uchwał zbiegło się w czasie z przypadkami antyukraińskich akcji, związanych z niszczeniem ukraińskich pomników na terytorium Polski, atakami na uczestników wydarzeń religijnych oraz szowinistyczną retoryką. Ponadto, działania te mają miejsce w okresie, gdy Ukraina jest w stanie wojny z Rosją.
W uchwale Rady Najwyższej znalazł się także zapis, w myśl którego jedynym szlakiem do pojednania pomiędzy narodami polskim i ukraińskim jest wspólne badanie faktów historycznych, wskazanie osób osobiście odpowiedzialnych za zbrodnie przeciwko ludzkości i wojenne oraz wzajemne przebaczenie.
Ukraiński parlament wezwał historyków do kontynuowania dialogu w celu wyjaśnienia dotąd nie zbadanych okoliczności i faktów na bazie dostępnych materiałów, a polityków polskich i ukraińskich – do zaprzestania instrumentalizacji historii dla celów osiągnięcia tymczasowych korzyści politycznych. Deputowani wezwali również do dalszego budowania strategicznego partnerstwa pomiędzy Polską a Ukrainą oraz do niepoddawania się próbom manipulacji przeszłością.
Na podstawie: rada.gov.ua