sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / MH17 został zestrzelony rakietą odpaloną z terenów niekontrolowanych przez Ukrainę
Фото: ssu.gov.ua
Фото: ssu.gov.ua

MH17 został zestrzelony rakietą odpaloną z terenów niekontrolowanych przez Ukrainę

Share Button

Są niezaprzeczalne dowody na to, że malezyjski Boeing 777 zestrzelony 17 lipca 2014 roku nad Donbasem, został trafiony pociskiem 9M38 zestawu „Buk”, odpalonym z rejonu miejscowości Pierwomajskoje w obwodzie donieckim, w tym czasie pozostającej pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Wyrzutnia została dostarczona na Ukrainę z Rosji, a po jej wykorzystaniu do ataku na MH17, ponownie wywieziona na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Powyższe wnioski zostały przedstawione 28 września br. na konferencji prasowej międzynarodwego komitetu śledczego w Holandii.

Grupa śledcza, złożona z przedstawicieli Ukrainy, Holandii, Malezji, Australii i Belgii wykluczyła inne przyczyny wypadku, w tym scenariusz awarii, zderzenia z innym statkiem powietrznym czy atak terrosytyczny. W czasie, gdy miało miejsce zestrzelenie MH17 w pobliżu nie zarejestrowano żadnych innych samolotów, co pozwoliło odrzucić tą i wspomniane wcześniej wersje wydarzeń.

Śledczym udało się odtworzyć większość trasy, jaką pokonała wyrzutnia „Buk” od momentu przekroczenia granicy z Rosją do momentu zestrzelenia samolotu, a także jej drogę powrotną do Rosji. Pomogły w tym zarówno materiały zdjęciowe i wideo, jak również relacje świadków. Udało się również ustalić personalia ponad 100 osób, które przyczyniły się do działań związanych z transportem i obsługą kompleksu rakietowego „Buk”, z którego zestrzelono samolot.

W wyniku zestrzelenia malezyjskiego Boeinga 777 zginęło 298 osób, w większości obywateli Holandii, Malezji i Australii.

Na podstawie: ssu.gov.ua, ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.