niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Pod Zadwórzem uczczono pamięć żołnierzy poległych w 1920 roku
Фото: leopolis.news
Фото: leopolis.news

Pod Zadwórzem uczczono pamięć żołnierzy poległych w 1920 roku

Share Button

W sobotę, 20 sierpnia, w wiosce Zadwórze położonej w obwodzie lwowskim odbyły sie uroczystości związane z 96 rocznicą bitwy pomiędzy Wojskiem Polskim a armią Semena Budionnego w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

W obchodach rocznicy wzięło udział ponad 500 osób: delegacje polskich miast, przedstawiciele służb dyplomatycznych i Wojska Polskiego i harcerzy, mniejszości polskiej na Ukrainie, ukraińskich władz lokalnych i obwodowych oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Na miejscu bitwy odprawiono mszę świętą, a obecni wysłuchali wystąpień m.in. wicekonsul RP we Lwowie Katarzyny Sołek, wicewojewody podkarpackiego Witolda Lechowskiego i wicemarszałek województwa, Marii Kurowskiej. W wystąpieniach mowa była m.in. o potrzebie polsko-ukraińskiego pojednania i rozwoju przyjaznych relacji pomiędzy oboma krajami, budowanych na prawdzie historycznej.

Bitwa pod Zadwórzem miała miejsce 17 sierpnia 1920 roku. Wzięło w niej udział 330 żołnierzy polskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego, którzy walczyli przeciwko liczącym kilka tysiący ludzi bolszewickim oddziałom tzw. Konarmii Semena Budionnego. Dzięki heroicznej walce do ostatniego żołnierza udało się powstrzymać natarcie bolszewików na Lwów, co pozwoliło na uratowanie miasta przed oblężeniem i możliwym upadkiem. W walce zginęli niemal wszyscy obrońcy Zadwórza w liczbie 318. W polskiej historiografii bitwa nazywana jest „polskimi Termopilami”.

Na podstawie: leopolis.news

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.