sobota, 15 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Wiatrowycz: uchwała polskiego Sejmu to historyczne nieporozumienie
Вoлодимир В’ятрович. Фото POLUKR.net, автор - Андрій Поліковський
Вoлодимир В’ятрович. Фото POLUKR.net, автор - Андрій Поліковський

Wiatrowycz: uchwała polskiego Sejmu to historyczne nieporozumienie

Share Button

„Decyzja polskiego Sejmu nie ma ninc wspólnego z szanowaniem pamięci zabitych, a jest instrumentalizacją minionego konfliktu dla zdobycia politycznych dywidend dzisiaj” – stwierdził szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz, komentując uchwałę polskiego Sejmu ws. ludobójstwa na Wołyniu.

Zdaniem Wiatrowycza, taka uchwała jest rezultatem „narastającej antyukraińskiej histerii i niechęcią do zmierzenia się z trudną historią Polski”. Ukraiński historyk wyraził również ubolewanie, że w Sejmie nie znalazła się siła polityczna, która odważyłaby się na powstrzymanie niepotrzebnych politycznych sprzeczek wokół przeszłości.

„Zaproponowana przez stronę ukraińską formuła „wybaczamy i prosimy o wybaczenie” to faktycznie jedyna możliwość zakończenia konfliktu wokół przeszłości. Ale tym razem ukraińska ręką wyciągnięta na zgodę zawisła w powietrzu” – stwierdził Wiatrowycz.

Zdaniem szefa IPN, choć ta uchwała przekreśla część dorobku polsko-ukraińskiego dialogu, staje się on jeszcze bardziej potrzebnym. Wyraził on nadzieję na kontynuowanie prac polsko-ukraińskiego forum historyków, zapoczątkowanego w zeszłym roku.

Na podstawie: facebook.com/volodymyr.viatrovych

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.