poniedziałek, 28 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / RNBO zapowiada wprowadzenie stanu wojennego w przypadku eskalacji walk na Donbasie
Секретар РНБО Олександр Турчинов. Фото: rnbo.gov.ua
Секретар РНБО Олександр Турчинов. Фото: rnbo.gov.ua

RNBO zapowiada wprowadzenie stanu wojennego w przypadku eskalacji walk na Donbasie

Share Button

W razie poważnego zaostrzenia sytuacji na wschodzie Ukrainy Rada Narodowa Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy wprowadzi stan wojenny – zapowiedział przewodniczący RNBO, Ołeksandr Turczynow.

Według Turczynowa Rosja periodycznie narusza zapisy porozumienia z Mińska, co prowadzi do eskalacji walk. Strona ukraińska poinformowała o tej sytuacji partnerów zachodnich. „W razie przedłużania się tych niebezpiecznych tendencji użyjemy wszelkich niezbędnych środków do ochrony bezpieczeństwa kraju i obywateli, także w postaci wprowadzenia stanu wojennego” – powiedział Turczynow.

We wtorek, 19 lipca, w wyniku ostrzałów i walk na linii rozgraniczenia wojsk w Donbasie zginęło 7 ukraińskich żołnierzy, a 14 zostało rannych. Najwięcej przypadków naruszenia reżimu wstrzymania ognia zanotowano w rejonie Doniecka i Mariupola, a najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w rejonie Awdijewki.

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, prorosyjscy bojownicy przygotowują się do aktywizacji działań zbrojnych m.in. poprzez rozpoznawanie pozycji sił ukraińskich, a także poprzez wzmacnianie jednostek w sąsiedztwie linii rozgraniczenia, m.in. czołgami i artylerią lufową i rakietową.

Na podstawie: rnbo.gov.ua, facebook.com/theDefenceIntelligence.ua, facebook.com/ato.news

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.