wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Polski Sejm przekazał do trzeciego czytania projekt uchwały ws. Wołynia
Фото: sejm.gov.pl
Фото: sejm.gov.pl

Polski Sejm przekazał do trzeciego czytania projekt uchwały ws. Wołynia

Share Button

Po burzliwej dyskusji polski Sejm przekazał do trzeciego czytania projekt uchwały o ustanowieniu 11 lipca „Narodowym Dniem Pamięci ofiar ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów”. Wcześniej uchwałę w formie apelu o ustanowienie tego dnia przyjął Senat RP.

W pierwszym projekcie znalazł się m.in. zapis o „ludobójstwie, w którym zginęło ponad 100 tysięcy obywateli II RP, a dokładna liczba ofiar nie jest dotąd ustalona”. Następnie dodano zapis, który wskazuje na odpowiedzialność III Rzeczy Niemieckiej i ZSRR za rozpalenie nienawiści na tle etnicznym i religijnym, który skutkował tragicznymi wydarzeniami na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W nowym projekcie pojawia się także zapis mówiący o tym, że w wyniku popełnionych zbrodni zginęli również przedstawiciele innych narodowości, w tym Ukraińcy, którzy stanęli w obronie niewinnych ofiar. Mowa jest także o ukraińskich ofiar polskich akcji odwetowych, w tym ludności cywilnej, która zginęła z rąk polskiego podziemia.

Mowa jest również o wsparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, która aktualnie opiera się rosyjskiej agresji na Donbasie.

Na podstawie:sejm.gov.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.ru

Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, Rosja przygotowuje prowokacje przeciwko swoim własnym żołnierzom, aby w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.