czwartek, 27 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Nadia Sawczenko wróciła na Ukrainę
Надія Савченко.Фото POLUKR.net, автор - Андрій Поліковський
Надія Савченко.Фото POLUKR.net, автор - Андрій Поліковський

Nadia Sawczenko wróciła na Ukrainę

Share Button

Nadia Sawczenko, przetrzymywana od blisko dwóch lat w Rosji i skazana przez rosyjski są na 22 lata więzienia wróciła na Ukrainę. Samolot prezydednta Ukrainy z Sawczenko na pokładzie wylądował ok. godziny 14.00 czasu polskiego na lotnisku w Boryspolu pod Kijowem.

„Odzwyczaiłam się od ludzi. Jestem na wolności” – powiedział Sawczenko po wylądowaniu w Kijowie, gdzie oczekiwali na nią członkowie rodziny, a także b. premier Ukrainy i szefowa partii „Batkiwszczyna”, Julia Tymoszenko (Sawczenko jest deputowaną „Batkiwszczyny” do Rady Najwyższej Ukrainy).

Prezydent Ukrainy nadał Nadii Sawczenko tytuł Bohatera Ukrainy. Ceremonia odbyła się wkrótce po jej przybyciu do Kijowa. Petro Poroszenko podziękował za pomoc w uwolnieniu pilotki liderom Niemiec i Francji, a także Polski, Litwy, Australii i innych państw, które wniosły swój wkład w działania mające na celu powstrzymanie rosyjskiej agresji.

Sama Nadia Sawczenko zapowiedziała, że będzie działać na rzecz zwolnienia pozostałych więźniów i zakładników przetrzymywanych w Rosji.

Sawczenko została wymieniona na dwóch żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, zatrzymanych rok temu w obwodzie ługańskim na Ukrainie. Wczoraj obaj wojskowi zostali ułaskawieni przez ukraińskiego prezydenta, podobna procedura miała miejsce w wypadku Sawczenko. Porozumienie w tej sprawie miało zostać zawarte podczas ostatnich rozmów w ramach tzw. formatu normandzkiego w poniedziałek wieczorem.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

26 stycznia odbędzie się spotkanie w „formacie normandzkim”

W rozmowach wezmą udział doradcy do spraw politycznych z Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.