czwartek, 17 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / MSZ Ukrainy: OBWE powinno przejąć kontrolę nad granicą rosyjsko-ukraińską w Donbasie
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

MSZ Ukrainy: OBWE powinno przejąć kontrolę nad granicą rosyjsko-ukraińską w Donbasie

Share Button
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Strona ukraińska zaproponowała mechanizm wprowadzenia kontroli nad odcinkiem granicy rosyjsko-ukraińskiej w Donbasie. Główną rolę w jego funkcjonowaniu miałaby odgrywać OBWE.

„Jeśli zobowiązalismy się by przeprowadzić wybory, nie inicjować działań bojowych, choćby nie wiem jak chcielibyśmy odebrać naszą ziemię – wykonamy te zobowiązania. Pozostaje jednak otwartym pytanie, jak wykonywać porozumienia z Mińska” – powiedzał Wadim Prystajko, szef aparatu MSZ Ukrainy, który odpowiada za rozmowy w ramach formatu normandzkiego.

Zgodnie z zapisami porozumienia z Mińska, w tym także tzw. Mińsk-2, podpisanego równo rok temu (12.02.2015r.) w ramach procesu pokojowego mają być m.in. przeprowadzone wybory i przywrócona kontrola strony ukraińskiej nad granicą w Donbasie. Propozycja strony ukraińskiej zakłada przekazanie kontroli nad granicą przedstawicielom misji OBWE, która aktualnie nadzoruje wstrzymanie ognia w Donbasie.

W ocenie przedstawiciela MSZ Rosja nie wykonuje dotąd postanowień porozumień z Mińska.

Na podstawie: pravda.com.ua, eurointegration.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. Gaz system

Berlin: Ukraina powinna pozostać krajem tranzytowym dla gazu z Rosji

Według rzecznika niemieckiego rządu miejsce Ukrainy jako kraju tranzytowego ma pozostać niezagrożone także po uruchomieniu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.