czwartek, 17 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Lwowsy Polacy zapalą „Światełko pamięci” na Łyczakowie
«Світло пам’яті для Личаківського цвинтаря».  lwow.msz.gov.pl
«Світло пам’яті для Личаківського цвинтаря». lwow.msz.gov.pl

Lwowsy Polacy zapalą „Światełko pamięci” na Łyczakowie

Share Button
Fot. lwow.msz.gov.pl
Fot. lwow.msz.gov.pl

1 listopada Konsulat Generalny RP we Lwowie po raz kolejny przeprowadzi akcję „Światełko pamięci dla Łyczakowa”. To dwunasta edycja akcji organizowanej przez konsulat i organizacje pozarządowe.

„Akcja jest wyrazem pamięci o wszystkich ludziach, którzy przez kilkaset lat tworzyli niepowtarzalny charakter tego wyjątkowego miasta. To gest powagi i czci dla Polaków, Ukraińców, Żydów, Ormian, Rosjan, Niemców, Austriaków – dzięki nim może cieszyć się pięknem współczesnego Lwowa” – informuje konsulat RP.

Idea przeprowadzenie akcji pojawiła się po raz pierwszy w 2003 roku w lokalnym środowisku młodych Polaków, związanych z lokalnymi polskimi mediami. Jej idea była związana z próbą przypomnienia wybitnych postaci, które zostały pochowane na Cmentarzu Łyczakowskim, jednej z najważniejszych nekropolii dla polskiej historii i kultury. 1 listopada 2004 roku zapalono ponad 500 zniczy, zakupionych dzięki wsparciu Towarzystwa Ochrony Mogił Wojskowych i otrzymanych od organizacji dobroczynnych. Z czasem akcja miała coraz szerszy wymiar i od 2009 roku co roku zapalanych jest ponad 40 tys. zniczy.

Przypominamy, że 1 listopada odbędzie się również Polsko-Ukraińska modlitwa o przebaczenie: Polacy i Ukraińcy wspólnie będą modlić się na Cmentarzu Orląt, na mogiłach żołnierzy Ukraińskiej Armii Galicyjskiej i grobach poległych w czasie ATO i na Majdanie w Kijowie.

Program akcji „Światełko Pamięci dla Łyczakowa”:

6.00 – początek transportu zniczy z konsulatu RP na Cmentarz Łyczakowski
9.00 – początek zapalania zniczy
11.00 – złożenie kwiatów na mogiłach (m.in. Artura Grottgera, Gabrieli Zapolskiej, Seweryna Goszczyńskiego, Stefaba Banacha)
13.00 – Msza Św. na Cmentarzu Orląt.

Share Button

Czytaj również

Fot. Gaz system

Berlin: Ukraina powinna pozostać krajem tranzytowym dla gazu z Rosji

Według rzecznika niemieckiego rządu miejsce Ukrainy jako kraju tranzytowego ma pozostać niezagrożone także po uruchomieniu …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.