niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / „Bezpieczny status” Ukrainy wyklucza uchodźstwo
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

„Bezpieczny status” Ukrainy wyklucza uchodźstwo

Share Button
Fot. pl.wikipedia.org
Fot. pl.wikipedia.org

Jeżeli Ukraina wprowadzi bezwizowy ruch z Unią Europejską może zostać wpisana na listę „bezpiecznych państw”, których mieszkańcy nie mogą ubiegać się o status uchodźcy. Taką informację przekazał były minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt.

Według Bildta, w związku z kryzysem migracyjnym Unia Europejska może ustanowić listę „bezpiecznych państw”. Mieszkańców tych krajów nie będzie można uznać za uchodźców i co się z tym wiąże, nie będą oni mogli starać się o status uchodźcy w państwach UE.

„W sytuacji, gdy Ukraina otrzyma bezwizowy system podróży do UE, a sadzę, że się to stanie, to samo może stać się z Ukrainą – również zostanie wpisana na listę „bezpiecznych państw”. Oznacza to automatyczną odmowę w nadaniu statusu uchodźcy tym, kto przyjechał z ukraińskim paszportem. Jednakowoż mogą pojawić się szczególne przypadki, gdy osoba będzie miała prawo do starania się o ten status z politycznych czy innych przyczyn. Jednak ogólne prawo ma być właśnie takie – odmowa nadania schronienia i innych procedur w odróżnieniu od uchodźców z Syrii” – poinformował Bildt.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.