wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Postępująca restrukturyzacja, ważne ustawy, liberalizacja i ubóstwo – tydzień 13-17 lipca w gospodarce Ukrainy
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Postępująca restrukturyzacja, ważne ustawy, liberalizacja i ubóstwo – tydzień 13-17 lipca w gospodarce Ukrainy

Share Button

biznesUbiegły tydzień przyniósł ukraińskiej gospodarce wiele pozytywnych wiadomości.

Pierwszą taką wiadomością była kontynuacja konstruktywnych rozmów między ukraińskim Ministerstwem Finansów i prywatnymi wierzycielami Ukrainy w sprawach dotyczących restrukturyzacji zadłużenia. Zgodnie z planem, 15 lipca w Waszyngtonie odbyło się spotkanie między ukraińską delegacją, na czele z ministrem finansów Natalią Jareśko i członkami komitetu prywatnych wierzycieli Ukrainy. Jak wspomniano we wspólnym komunikacie prasowym Ministerstwa Finansów i komitetu wierzycieli, „w trakcie spotkania w Waszyngtonie został osiągnięty dalszy postęp w wielu istotnych kwestiach. W rezultacie spotkania, strony podjęły decyzje aby skupić się na rozwiązywaniu rozbieżności pomiędzy swoimi pozycjami”.

Można z tego wywnioskować, że okres wzajemnych gróźb i istotnych różnic minął – strony znalazły pewien kompromis i w przyszłym tygodniu skupią uwagę na dopracowaniu szczegółów operacji zadłużeniowej. To bardzo dobrze, ponieważ zmniejsza się ryzyko niewypłacalności Ukrainy i zwiększa jej szanse na zewnętrzne finansowanie. Choć minister Jareśko publicznie oświadcza, że prawdopodobieństwo niewypłacalności pozostaje, ona nazywa go „bankructwem technicznym” – i to też dobry znak, bo techniczne bankructwo nie oznacza braku możliwości spłaty zobowiązań wynikających z długów i zazwyczaj ogłasza się po osiągnięciu warunków restrukturyzacji zobowiązań na okres przyjęcia odpowiednich umów, prawie na nic nie ma wpływu. No a to, że według wspólnego komunikatu prasowego, strony zamierzają „jak najszybciej finalizować warunki operacji zadłużeniowej Ukrainy” i planują szereg spotkań w przyszłym tygodniu, daje nadzieję na to, że epopeja restrukturyzacji ukraińskich długów zakończy się już w najbliższym czasie i pomyślnie dla Ukrainy.

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.ru

Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, Rosja przygotowuje prowokacje przeciwko swoim własnym żołnierzom, aby w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.