wtorek, 25 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Wsparcie MFW, odroczone bankructwo i bankowa „lustracja” – tydzień 8-12 czerwca w ukraińskiej gospodarce
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Wsparcie MFW, odroczone bankructwo i bankowa „lustracja” – tydzień 8-12 czerwca w ukraińskiej gospodarce

Share Button

biznesOstatni tydzień dla ukraińskich finansów nie przyniósł ani dobrych, ani złych wiadomości.

Za pozytywną wiadomość można uznać to, że „zawieszony” stan z kredytowaniem przez MFW i restrukturyzacją zagranicznych długów Ukrainy prolongowano na kilka tygodni – Międzynarodowy Fundusz Walutowy odłożył na lipiec posiedzenie rady nadzorczej, która miała zebrać się 12 czerwca i rozważyć kontynuację współpracy MFW z Ukrainą.

Według premiera Arsenija Jaceniuka, w celu uzyskania kolejnej transzy, Ukraina musi zatwierdzić prawa, które pozostały do wykonania w ramach memorandum z MFW i powołane, aby zreformować sektor bankowy, rynek energii i spółkę „Naftogaz Ukrainy”. Już nie porusza się tematu o restrukturyzacji zagranicznych długów, o której wcześniej mówiono jako kluczowym warunku kontynuowania współpracy i która właściwie się nie powiodła.

Zmianę priorytetów MFW potwierdziła w oficjalnym oświadczeniu dla wspólnoty finansowej jego dyrektor zarządzający Christine Lagarde. Według jej słów, MFW będzie kredytować Ukrainę, nawet przy ewentualnym ogłoszeniu niewypłacalności – spłaty zadłużenia, jej zdaniem, ma to zasadnicze znaczenie dla sukcesu programu współpracy, jednak „jeśli uregulowanie w drodze negocjacji z prywatnymi wierzycielami nie zostanie osiągnięte i kraj zdecyduje, że nie może obsłużyć swoich zobowiązań, MFW może kontynuować kredytowanie Ukrainy zgodnie z polityką przeterminowanego zadłużenia”. Pozycja MFW jest w zasadzie zrozumiała – świat zapewni wsparcie Ukrainie w wymaganych ilościach dla podtrzymania funkcjonowania, chociażby dla tego, aby nie dopuścić do trzeciej wojny światowej lub operacji antyterrorystycznej na terenie Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Natomiast w wariancie niewypłacalności mówić o rozwoju ukraińskiej gospodarki, napływie inwestycji i dobrobycie będzie już niemożliwe, ponieważ kraj nie będzie miał zaufania i źródeł finansowania. Na dzisiaj, poza MFW, Ukraina i tak ich praktycznie nie ma, ale są firmy prywatne, które jeszcze pozostały przy życiu i są w potrzebie uzupełniania środków obrotowych – to oni stracą dostęp do niedrogiego finansowania i będą zmuszeni zmniejszyć lub zwinąć swój biznes. A to wiąże się z redukcją miejsc pracy i dalszym pobycie kraju na „igle” minimalnego finansowego „podpompowania”. I kiedy w takim przypadku będzie można mówić o odnowieniu gospodarki – trudno powiedzieć, bo na samo tylko zaufanie trzeba będzie pracować minimum 5 lat.

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Na Ukrainę dotarł kolejny transport broni z USA

Broń to część pakietu pomocy USA o wartości 200 mln dolarów. Nad ranem 22 stycznia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.