Projekt Noworosji, od dłuższego czasu funkcjonując jedynie wirtualnie, został oficjalnie zamrożony przez separatystów. Z ambitnych planów połączenia południowo-wschodniej Ukrainy niewiele już pozostało.
24 maja 2014 r. delegaci (dowódcy, deputowani, aktywiści) prorosyjskiego ruchu z Dniepropietrowska, Zaporoża, Odessy, Ługańska, Mikołajowa, Charkowa, Chersonia zjechali do Doniecka, żeby uroczyście ogłosić powstanie Ludowego Frontu Noworosji. Powołano też parlament Noworosji, a jego przewodniczącym został jedyny deputowany ukraińskiej Rady Najwyższej, który otwarcie przeszedł na stronę rebelii – Oleg Cariew.
Izba ta nie odgrywała większego znaczenia, podobnie jak idea Noworosji – najczęściej wspominana przez Putina lub przy okazji wciągania na maszt jej flagi w zdobytych budynkach. Teraz Moskwa oficjalnie już anulowała projekt.
„Działalność struktur Noworosji została zamrożona, bo nie wpisuje się ona w plan pokojowego uregulowania (kwestii ukraińskiej-red.), podpisany w obecności krajów normandzkiej czwórki” – skomentował Oleg Cariew, przewodniczący parlamentu. Z kolei w mediach społecznościowych dodał, iż „bezpośrednio wpływać na sytuację w Donbasie ani on, ani jego deputowani teraz nie mogą”.
Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl
http://www.wschodnik.pl/ukraina/item/907-separatysci-przyznaja-sie-do-fiaska-projektu-noworosja.html
Portal polsko-ukraiński Portal Polsko-Ukraiński jest portalem internetowym o charakterze analityczno-informacyjnym

