czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP: kraje NATO mają 3 lata aby przygotować się do wojny z Rosją
Fot. prezydent.pl
Fot. prezydent.pl

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego RP: kraje NATO mają 3 lata aby przygotować się do wojny z Rosją

Share Button

Jacek Siewiera powtórzył swoją ocenę sytuacji międzynarodowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

„Jeśli chcemy uniknąć wojny, kraje NATO znajdujące się na wschodniej flance powinny przyjąć 3-letni horyzont czasowy na przygotowanie się do konfrontacji. To czas, w którym na wschodniej flance musi powstać potencjał, który będzie jasnym sygnałem odstraszającym przed agresją” – powiedział szef BBN w wywiadzie dla „Naszego Dziennika”.

Jacek Siewiera zwrócił także uwagę na kwestie dotyczące modernizacji polskiej armii. „Z rozmów jakie przeprowadziłem odczytuję, że zasadnicze kierunki będą respektowane. Prezydent oczekuje, że cele dotyczące kształtowania armii, zwiększania liczebności wojska oraz modernizacji nie będą radykalnie zmieniane” – powiedział Jacek Siewiera.

11 marca 2024 roku odbyło się spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, tj. rządu i prezydenta. Miało ono miejsce na krótko przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w Waszyngtonie. Wizyta ta jest zaplanowana na 12 marca 2024 roku, w 25. rocznicę wstąpienia Polski do NATO.

„Uważam, że powinniśmy postawić taki postulat i chcę to zaproponować w najbliższym czasie – teraz w czasie naszej wizyty w Białym Domu i będę o tym rozmawiał ze wszystkimi kolejnymi naszymi sojusznikami, także z Sekretarzem Generalnym NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu, by państwa NATO wspólnie jednak zdecydowały, że tym wymaganiem Sojuszu będzie wydatkowanie nie 2 proc., tylko 3 proc. PKB na obronność” – powiedział podczas posiedzenia Rady prezydent Andrzej Duda.

Na podstawie: pap.pl, prezydent.pl,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …