poniedziałek, 15 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Litwa dołączyła do inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy
Fot. mon.gov.pl
Fot. mon.gov.pl

Litwa dołączyła do inicjatywy zakupu amunicji dla Ukrainy

Share Button

Plan zakupu pocisków artyleryjskich dla SZ Ukrainy został zainicjowany przez Czechy.

O planach poinformował litewski rząd w komunikacie po rozmowie premier Litwy z premierm Czech. Premier Litwy, Ingrid Szimonite, stwierdziła, że jest to ważna inicjatywa”zwłaszcza w tym czasie, gdy dostawy pocisków dla uKrainy są spowolnione”. Podczas rozmowy omówiono także sytuację w regionie, jak również wagę kwestii zwiększenia inwestycji obronnych w Europie.

„Litwa będzie nadal wspierać wszystkie formaty pomocy, jaie zwiększą zdolność Ukrainy do efektywnej obrony przed rosyjską agresją, a tym samym pozwolą bronić wolności całej Europy” – dodała premier Litwy.

Podczas konferencji bezpieczeństwa w Monachium prezydent Czech Petr Pavel oglosił, że Czechy znalazły możliwość zzakupu 800 tysięcy pocisków artyleryjskich kalibru 155mm, które w ciągu kilku tygodni mogłyby trafić na Ukrainę, o ile zostanie zapewnione finansowanie takiego zakupu. Inicjatywę koordynuje czeskie ministerstwo obrony, wiadomo, że dołączyły do niej m.in. Kanada i Dania, a także kilka innych państw.

Pociski kalibru 155mm są używane m.in. przez polskie armatohaubice Krab (na zdj.), jakie zostały dostarczone do SZ Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …