poniedziałek, 22 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Zelensky: Ukraina nie rozważa alternatywy dla amerykańskiego wsparcia
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Zelensky: Ukraina nie rozważa alternatywy dla amerykańskiego wsparcia

Share Button

Prezydent Ukrainy wystąpił podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

Zelensky zapytany o znaczenie pomocy wojskowej USA dla Ukrainy, stwierdził: „Dla nas ten pakiet ma znaczenie kluczowe. Nie rozpatrujemy obecnie alternatywy, dlatego liczymy na USA, jako na strategicznego partnera i że takim pozostanie” – powiedział Zelensky podczas briefingu prasowego podczas konferencji w Monachium. Dodał, że Kijów liczy na pozytywną decyzję amerykańskiego Kongresu.

„Nie widzę możliwości, aby dla strategicznego partnera mogło być mozliwym zajęcie innego stanowiska” – dodał prezydent Ukrainy wskazując, że zwycięstwo w wojnie nie zależy jedynie od tej pomocy, ale taże od morale wojskowych i cywilów, sankcji przeciwko Rosji, wsparcia od innych sojuszników. „To wielka codzienna praca, ten pakiet, to wielki krok naprzód, ale jeszcze nie zwycięstwo” – powiedział Zelensky.

Prezydent Ukrainy stwierdził również, że wsparcie w zakresie pomocy w rozbudowie systemów obrony przeciwlotniczej, zwłaszcza typu Patriot, pozwoli na zapewnienie normalnego życia Ukraińców oraz funkcjonowania gospodarki.

Jak na razie amerykański Kongres – a dokładniej jego niższa izba, nie będzie rozpatrywać kwestii pakietu pomocy, co najmniej do końca lutego.

Do przyjęcia pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy wezwał amerykański Kongres także sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg. „Z każdym tygodniem oczekiwania coraz więcej ludzi ginie na polu walki na Ukrainie” – powiedział Stoltenberg. Wskazał również, że europejscy członkowie NATO zwiększyli swoją pomoc wojskową, przewyższając tą, jaka została dostarczona przez USA.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Donald Tusk i Wołodymyr Zelensky spotkają się w Warszawie

Spotkanie ma odbyć się przed szczytem NATO, planowanym na 9-11 lipca 2024 roku. „Unia zrozumiała …