poniedziałek, 22 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Premier Wielkiej Brytanii odwiedził Kijów
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Premier Wielkiej Brytanii odwiedził Kijów

Share Button

Głównymi punktami wizyty było spotkanie z Wołodymyrem Zelenskym oraz podpisanie umowy o sojuszu wojskowym z Ukrainą

„Rosjanie przewyższają pod względem liczebności siły ukraińskie, ale udało się wam już odzyskać połowę okupowanego terytorium (…) te zwycięstwa pokazują, że Rosję można zwyciężać” – powiedział Rishi Sunak podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej Ukrainy w piątej, 12 stycznia 2024 roku.

Premier Wielkiej Brytanii ogłosił również przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej. Podpisana została także umowa o sojuszu wojskowym, pierwsza z uzgodnionych w czasie szczytu NATO w Wilnie umowa o gwaranacjach wojskowych dla Ukrainy. Ma ona obowiązywać do momentu, gdy Ukraina stanie się członkiem NATO.

„Rosja straciła już blisko pół miliona żołnierzy, a Putin zetknął się z próbą przewrotu (…) teraz jest zmuszony do poszukiwania broni w Iranie i Korei Północnej, w nadziei, że Ukraina ustąpi lub jej sojusznicy odejdą. Ale Ukraina się nie podda, a Wielka Beytania nie przestanie pomagać” – dodał premier Wielkiej Brytanii przypominając, że Wielka Brytania jako pierwsza przekazała ukrainie pewnie typy uzbrojenia, w tym rakiety manewrujące.

Podpisane porozumienia zakładają także pomoc finansową dla Ukrainy w wysokości 2,5 mld funtów rocznie – począwszy od 2024 roku.

Na podstawie: ukrinform.ua, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. polon.pl

Rosja zniszczyła elektrownię w obwodzie kijowskim

W wyniku ostrzału rakietowego została zniszczona największa elektrownia cieplna w Trypilu w obwodzie kijowskim Atak …