czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina odzyskała kontrolę nad platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym
Fot. ukrinform.ua
Fot. ukrinform.ua

Ukraina odzyskała kontrolę nad platformami wiertniczymi na Morzu Czarnym

Share Button

Operację na platformach przeprowadziła jednostka specjalna Wywiadu Wojskowego MO Ukrainy.

Platformy, zwane potocznie „Wyszkami Bojka” (pol. „Wieże Bojka” – od charakterystycznego kształtu i nazwiska b. ministra energetyki Ukrainy w okresie rządów Wiktora Janukowycza) znajdują się w pobliżu wybrzeży Krymu i zostały zajęte przez Rosjan w 2014 roku, już po aneksji Półwyspu. Przez pewien czas stacjonowały tam rosyjskie oddziały wojskowe, a z samych platform ostrzeliwano ukraińskie samoloty wojskowe. Wykorzystywano je również jako bazę dla śmigłowców prowadzących działania nad Morzem Czarnym.

Operację przeprowadzono z wykorzystaniem łodzi motorowych, pozostających na wyposażniu HUR. Podczas operacji przejęto m.in. amunicję dla śmigłowców, a także stację radiolokacyjną „Newa”, która może śledzić ruch statków na Morzu Czarnym – dotąd wykorzystywaną przez siły rosyjskie. W czasie działań doszło do starcia z rosyjskim samolotem Su-30, który został uszkodzony ręcznym pociskiem przeciwlotniczym.

Na podstawie: ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …