czwartek, 18 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Siły ukraińskie ostrzelały Krym
Fot. mil.in.ua
Fot. mil.in.ua

Siły ukraińskie ostrzelały Krym

Share Button

Ukraińska armia i SBU przeprowadziły uderzenie na lotnisko Saki na Krymie. Równolegle, Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę.

Atak na Krymie miał zostać przeprowadzony z użyciem dronów i pociskow manewrujących Neptin. W wyniku ostrzału lotniska Saki miało zostać zniszczonych co najmniej 5 samolotów typu Su-24 i Su-30, a także część infrastruktury, w tym wykorzystywanej do dowodzenia rosyjskimi bezzałogowcami.

Dzień wcześniej, 20 września 2023r., w wyniku ataku na punkt dowodzenia Floty Czarnomorskiej w pobliżu Sewastopola siły rosyjskie poniosły straty w ludziach i sprzęcie.

Równolegle, w nocy z 20 na 21 września strona rosyjska przeprowadziła atak rakietowy na Ukrainę z użyciem pocisków manewrująch Ch-101/Ch-555 oraz pocisków przeciwlotniczych S-300. 36 pocisków manewrujących zostało zestrzelonych, doszło do trafienia kilku obiektów w obwodach lwowskim i rówieńskim. W wyniku ataku doszło do przerw w dostawach prądu w obwodzie równieńskim.

Według rzecznika Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurija Ignata, wraz z nastaniem jesieni należy oczekiwać ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku. Podczas trwającej wizyty w USA, po spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem i przedstawicielami władz USA, Wołodymyr Zelensky stwierdził, że aktualnie priorytetem są dostawy systemów obrony przeciwlotniczej dla Ukrainy.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …