środa, 21 luty, 2024
pluken
Home / Wiadomości / USA: Ukraina może nie być w stanie osiągnąć celów kontrofensywy
Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

USA: Ukraina może nie być w stanie osiągnąć celów kontrofensywy

Share Button

Zdaniem przedstawicieli USA cytowanych przez dziennik Washington Post, osiągnięcie celów działań działań realizowanych przez ukraińską armię może być niemożliwe w krótkim czasie.

Taki wniosek ma wynikać z prognoz amerykańskiego wywiadu, jakie miały zostać przedstawione władzom USA oraz krajów europejskich i Ukrainy. W myśl tego przewidywania, ukraińskiej armii może nie udać się zająć Melitpola, uznawanego za kluczowy element kontrofensywy. Tym samym, nie uda się przeciąć komunikacji pomiędzy okupowanym Krymem i Donbasem.

Niższe tempo ofensywy ma wynikać nie tylko z silnego i skutecznego rosyjskiego przeciwdziałania, ale również z braków sprzętowych po stronie ukraińskiej, jak również celowego zmniejszenia szybkości realizowanych działań w celu zmniejszenia strat własnych. Decyzję taką miał podjąć ukraiński Sztab Generalny.

Jak na razie wojska ukraińskie znajdują się ok. 80 km od Melitpola, na pozycjach, jakie udało się ustabilizować po zajęciu wioski Robotyne. Nie jest jasne, czy działania ofensywne będą mogły być kontynuowane zimą i w jakiej skali.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Odbyło się kolejne spotkanie grupy Ramstein

Według ministra obrony Ukrainy, Kijów może liczyć na kolejne dostawy uzbrojenia. Według Rustema Umerowa, SZ …