środa, 24 kwiecień, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Rosjanie zniszczyli zaporę w Nowej Kachowce
Fot. pravda.com.ua
Fot. pravda.com.ua

Rosjanie zniszczyli zaporę w Nowej Kachowce

Share Button

Według części ocen, zniszczenie zapory może oznaczać początek ukraińskiej kontrofensywy.

Strona ukraińska oskarża o wysadzenie zapory siły rosyjskie, stacjonujące na wschodnim brzegu Dniepru. Zachodni brzeg rzeki został wyzwolony przez SZ Ukrainy jesienią 2022 roku. W wyniku zniszczenia tamy może zostać zalanych ok. 80 miejscowości, z czego większość na wschodnim brzegu rzeki, pozostającym pod rosyjską okupacją.

Obecnie trwa ewakuacja mieszkańców na terenach pozostających pod kontrolą sił ukraińskich. Maksymalby poziom wody jest oczekiwany ok. godziny 12.00 czasu kijowskiego.

Według niektórych ocen, zniszczenie zapory ma w założeniu utrudnić ukraińską kontrofensywę, w tym ewentualne działania desantowe na Dnieprze. Działania strony rosyjskiej mogą wskazywać, że taki scenariusz był traktowany poważnie przez rosyjskie dowództwo. W ostatnich tygodniach armia ukraińska zajęła wyspy położone w delcie Dniepru.

Równolegle, zniszczenie tamy spowoduje problemy z dostawami wody na Półwysep Krymski, jako że wykorzystywany do tego Kanał Krymski znajduje się powyżej zapory w Nowej Kachowce, a opadający poziom wody uniemożliwi korzystanie z niego w najbliższym czasie.

Na podstawie: unian.net, pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua,

Ukraińska armia ostrzelała lotnisko na Krymie

Na zajęte przez Rosjan lotnisko Dżankoj spadły prawdopodobnie pocisko ATACMS. Lokalne media społecznościowe poinformowały o …